Dusílek prohlásil, že na české spořivosti není nic špatného, pokud ji bereme jako něco, co nám umožní mít nějakou rezervu, životní jistotu. Na druhou stranu jsou tyto peníze často velmi špatně zhodnocovány, což pro spořitele znamená velmi nízký výnos, či dokonce ztrátu.
"Na vkladech v bankách je asi jenom pětina prostředků na termínovaných vkladech. Takže je téma, co se děje s úsporami, které jsou na běžných účtech. Ty jsou samozřejmě jsou vystaveny inflačnímu znehodnocení, zatímco na termínovaných vkladech jsme dneska v situaci, kdy je možné získat lepší úrok, než je inflace," vysvětlil.
[chooze:article;value:572015]
Mezi Čechy je také oblíbená představa koupi nějaké nemovitosti, často bytu, z investičních důvodů. Dusílek ale upozorňuje na to, že to nemusí být úplně optimální řešení. Hlavně pokud si na něj berete hypotéku.
"Jednak při vyšších úrokových sazbách na hypotékách a samozřejmě, i když máte úspory a použijete je, tak si zpravidla nakombinujete tu investici tím, že si vezmete hypotéku, tak už ta výnosnost, pokud ten byt nepoužíváte pro sebe a pronajímáte ho, tak už je diskutabilní, protože nájem už nemá výnos dost vysoký, aby vám pokryl ty úrokové náklady z té hypotéky," řekl Dusílek.
Podle Dusílka se nedá v dohledné době očekávat, že by se úroky u hypoték vrátily na dřívější sazby, kdy se pohybovaly kolem 2 či 2,5 procenta, ve výjimečných případech dokonce na úrovni jednoho procenta.
"Já si spolu s kolegy myslím, že ten nový normál bude někde kolem čtyř procent. Nečekejme propad, že bychom se z těch současných pěti procent dostali na horizontu roku a půl či dvou let pod tři procenta," dodal.
[chooze:article;value:579186]
Zajímavější je podle něj i třeba konzervativní investice do kapitálového trhu. "Začínajícím investorům může poradit bankéř poradit, jak začít nejdříve třeba konzervativně formou dluhopisových fondů a pak jít více do smíšených fondů, případně mít nějakou složku čistě v akciových fondech," uvedl.
Důležité je i rozhodnutí, jak poskládat své investiční portfolio, aby to odpovídalo akceptaci možného rizika u daného investora. "Samozřejmě akcie jsou rizikovější forma investování z hlediska volatility v čase, zatímco dluhopisy jsou zase více konzervativní," srovnal.
Specifickou skupinu tvoří korporátní dluhopisy. "A to je velké téma, protože ta právní úprava toho je taková, že abyste vydali jako firma nějaký korporátní dluhopis, který chcete prodat, tak potřebujete mít takzvaný prospekt nebo základní informační list o tom dluhopisu schválený Českou národní bankou," popsal.
Protože ČNB prospekt schvaluje, dané firmy toho někdy využívají v marketingové kampani, že to znamená bezpečnou investici. "To prostě nemá s kreditním rizikem toho emitenta toho dluhopisu nic společného. Takže apeluji na diváky, aby na to dávali pozor," varoval Dusílek. Na celý díl pořadu se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.