Do Vánoc se covidem nakazí všichni Češi. Mutace potrvá už navždy, míní Prymula

Počet nově nakažených lidí s covidem-19 už strmě neroste. Přesto bude česká populace, jak předpokládá epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula, do Vánoc virem téměř zcela promořena.

Jak vnímáte současné šíření covidu-19? Například Fakultní nemocnice Hradec Králové už vyhlásila III. stupeň pandemické pohotovosti.

Když se ale podíváme na celostátní hodnoty za poslední tři týdny, tak k žádnému velkému nárůstu nedochází, křivka se oplošťuje a situace je poměrně vyrovnaná. Určité rozdíly jsou opravdu jen regionální záležitostí.

[chooze:article;value:577358]

V jednom z minulých rozhovorů jste říkal, že do Vánoc se v Česku covidem-19 promoří téměř celá populace. To už neplatí?

To stále platí. Jednu kontinuální covidovou vlnu už zažíváme od června nebo července. Již nyní proto můžeme říci, že velká část populace už opravdu promořená je.

Má smysl se ještě nechat očkovat?

Ano, a lidé mají dokonce větší zájem jako pokaždé, když zjistí, že jim hrozí větší riziko nákazy, a naopak se neočkují v době, kdy je klid a je na to ten správný čas.

Lidé si možná neuvědomují, že se účinnost očkování dostavuje až s určitým časovým odstupem a netrvá věčně.

Ano. Očkování proti covidu je účinné až za dva týdny a jeho efektivní účinnost trvá jen asi tři měsíce.

[chooze:article;value:577704]

Ohroženi ale nejsme jen covidem, má smysl se zároveň očkovat i proti chřipce?

Ano, ale kdo se rozhodne to rozdělit do nějakého delšího časového úseku, by měl začít covidem, protože ten nás v tuto chvíli ohrožuje nejvíc. Naopak chřipkovou epidemii očekáváme až s nějakým odstupem pravděpodobně na konci listopadu.

Mnoho lidí se stále obává zdravotních rizik spojených s očkováním. Jaká tedy jsou?

U někoho se může dostavit alergická reakce, což je u minima případů. Komplikace se mohou dostavit po očkování, hlavně ten následující den mohou být lidé unavení. Měli by se proto vyvarovat hlavně nějakých fyzicky náročných aktivit. Toto platí obecně po očkování, při nedodržení těchto doporučení se například může dostavit dlouhodobější stav, kdy se lidé budou cítit vyčerpaní a mohou být náchylnější k různým dalším infekcím.

Platí pokaždé, že by lidé měli přijít na očkování zcela zdraví?

Jen v nějakých limitních případech je možné přijít i s respiračním onemocněním a teplotou do 38 stupňů, ale je to zbytečné. Rozhodně je lepší počkat na moment, kdy jsme zcela zdraví. Jsme nastaveni tak, že máme nějakou rezervní kapacitu a ta po očkování klesá. Takže nejsme schopni zvládnout věci, které bychom za normálních podmínek dokázali. Nejvíce trpí náš imunitní systém. Každý by ale měl počítat s tím, že očkování proti respiračním onemocněním není stoprocentně účinné. Před závažným průběhem covidu nás ale chrání na 90–95 procent. Pět až deset procent populace ale může onemocnět, jako kdyby žádné očkování nemělo. U chřipky bývá účinnost vakcín okolo 70 procent.

[chooze:article;value:577600]

Stále platí doporučení, že by se měli očkovat chronicky nemocní a lidé nad 60 let?

Ano. Třeba u malých dětí ale mohou rizika vakcinace převážit přínosy, které jsou u této skupiny malé. I část lidí ve středním věku je více náchylná k respiračním onemocněním, u nich to očkování je důležité, i když nepatří k věkové skupině, pro kterou se doporučuje.

Zaujal vás v poslední době nějaký nový výzkum týkající se covidu?

Dobrou zprávou je, že u variant omikronu, které se momentálně šíří populací, je menší riziko výskytu takzvaného dlouhého covidu.

Nyní se hodně mluví o subvariantě koronaviru XEC. Jak dlouho s ní podle vás budeme žít?

I když nyní tvoří XEC jen asi desetiprocentní podíl v celkovém počtu nakažených, ta čísla budou rychle narůstat. Přesto s touto variantou budeme žít maximálně jednotky měsíců. Mutací omikronu jsou vysoké desítky a vždy se po nějaké době cirkulující kmeny změní.

S novou variantou tedy budeme muset počítat už během blížící se zimy? A troufnete si odhadnout, co nás ještě čeká?

Nový kmen viru během několika měsíců zcela jistě přijde.

Někteří odborníci tvrdí, že covid-19 tu s námi bude už na věky věků. Dá se tedy počítat i s tím, že vir bude téměř donekonečna mutovat? Jak velké je riziko, že přijde nějaký nebezpečný kmen?

Pro vir je výhodnější, když se rychle šíří a nezabíjí svého hostitele, protože se má kde množit. Kdyby se vytvořila varianta, která by vyhubila celou populaci, pro covid to není výhodné.

Počty nakažených covidem rostou. Případů však může být mnohem víc (10/10/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.