Rusko si může dovolit vést válku na Ukrajině pravděpodobně ještě nejméně pět let. Pro web Novaja Gazeta Evropa to řekl analytik Tor Bukkvoll z Norského institutu pro výzkum obrany. Přesto se podle něj blíží doba, kdy Rusům začnou docházet zdroje.
"Pokud bude vše pokračovat jako nyní a pokud bude Ukrajina nadále dostávat pomoc od Západu, pak Rusko nakonec čekají těžké časy. V první řadě výrobní a poté finanční," tvrdí.
"Mí kolegové vypočítali, že je nepravděpodobné, že by v Rusku do roku 2030 došlo k nějakému hospodářskému kolapsu. Celkově si myslíme, že úplný kolaps není možný. Ale po roce 2030 bude pro Rusko výrazně těžší vést válku," dodal Bukkvoll.
[chooze:article;value:566602]
"Na začátku 30. let 21. století bude Rusko zřejmě muset splatit půjčky, které si v současnosti bere, a pak to bude složitější," doplnil, jak k tomuto závěru s kolegy přišli.
Ještě dřív než peníze ale podle něj Rusku dojde živá síla. Chybí totiž už teď. "Problémy s dostatkem lidí jsou větší než s financemi, protože Putin neprovedl druhou vlnu mobilizace," tvrdí analytik. "V ruském vojenském průmyslu je situace podobná. Ani tam není dost lidí," dodává. Od začátku války navíc Rusko ztratilo statisíce vojáků a další mrtví, zranění a zajatí přibývají. Tito lidé chybí na frontě i v průmyslu.
Nejde ale o jediný odhad délky trvání bojů. Například Ukrajinci předpovídají, že Rusku začnou chybět klíčové zbraně už kolem roku 2026. Viditelný propad je zejména u tanků. Jak upozornil například magazín Forbes, stále větší část ruských tankových sil tvoří dnes už šest dekád starý tank T-62, známý z fotek z dob srpnové invaze z roku 1968. A jejich podíl bude pravděpodobně ještě růst.
[chooze:article;value:566378]
Velká část západních i ukrajinských bezpečnostních analytiků se ale shoduje, že naprosto rozhodující bude to, jak dlouho bude schopen Západ Ukrajinu podporovat.
"Ukrajina padne, jen když to dovolíme. A to bude mít katastrofální následky. Rusko pak pohltí tisíce ukrajinských vojáků a použije je jako potravu pro děla a bude pokračovat v postupu do Polska nebo Litvy nebo možná Moldavska," nechal se například slyšet bývalý velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges.
Ukrajina zaútočila na Ruskem okupovaný Krym. Tamní vojenské letiště začalo hořet:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.