Svět ho miloval, je ohebný, odolný a málo váží. Jenže, jak se říká, byl sice dobrý sluha, ale teď je zlý pán. Plasty jsou v přírodě, oceánech, balíme do nich jídlo a nápoje, recyklované je nosíme na sobě. Teď už jsou podle lékařů běžnou součástí lidského těla.
"Malé částice plastů se lidem už dostaly i do krve a usadily se v cévách, my jsme je poté po dobu tří let sledovali a překvapivě často je postihl infarkt a mrtvice," upozornil lékař Mat Willis.
[chooze:article;value:528042]
Výzkumníci dokonce přišli na to, že myším se vlivem částeček plastů změnilo chování, byly neklidné a dokola narážely do klece. Lékaři vidí souvislost i se vznikem rakoviny.
"To, že by to mohlo způsobovat až rakovinu, není překvapivé, protože se z řady studií ví, že mikroplasty způsobují v buňkách takzvaný oxidativní stres, ten až v extrémním případě může vést k čemukoli," varoval toxikolog a environmentální chemik Tomáš Cajthaml.
Ostravští vědci nedávno jako první na světě objevili mikroplasty i v plodové vodě a placentě. Vyskytly se u devíti z deseti těhotných žen.
[chooze:article;value:473323]
"Ten hlavní materiál, který se našel, byl polyethylen s tím, že polyethylen je strašně běžný materiál a jeden z nejrozšířenějších plastů," vysvětlil vědec Jan Halfar.
"Existují různé experimentální výzkumy a ví se, že třeba u myší v laboratoři přítomnost mikrosplastů vedla k poruše funkce placenty," sdělil gynekolog Ondřej Šimetka.
Podle lékařů částečky, které něco váží, tedy mikroplasty, z nás občas vyjdou, s nanoplasty si ale lidské tělo poradit neumí.
Reportáž o tom, kde všude se dají najít mikroplasty (20/4/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.