Invaze asijských sršní v Evropě: Cestují na kamionech, Česko může mít problém

Sršeň asijská je nebezpečným invazním druhem. Jejímu šíření je nutné zabránit hned na začátku, jinak hrozí, že se populaci na uzdě nepodaří udržet, upozorňuje Pavel Dedek, zoolog z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).

Problémy aktuálně hlásí například v Německu. "Sršeň asijská se živí včelami medonosnými, ale zaměřuje se i na jiný hmyz. Vyskytují se po celém Sársku, Bádensko-Württembersku, Porýní-Falci a zasaženo je už i Severní Porýní-Vestfálsko," říká Benjamin Waldmann, odborník na invazní druhy ministerstva životního prostředí Bádenska-Württemberska, kterého cituje časopis Spiegel.

[chooze:article;value:526698]

​Ještě horší je to podle zoologa Pavla Dedka ve Francii, kde se invazní druh naprosto vymkl kontrole. "A u nás se šíří od západu podél dálnice D5, ale samozřejmě nemůžeme vyloučit, že máme sršně asijské i někde jinde. Jde o nenápadný hmyz, kterého si hned ani nemusíte všimnout," varuje. 

Zabránit šíření

Většímu rozšíření invazního druhu se v Česku snaží AOPK zabránit společně s včelaři, hasiči a univerzitami. "Teď řešíme postupy. Na různých rizikových místech zjišťujeme, jestli už tam asijské sršně jsou a v případě nálezu sledujeme jedince, aby nás dovedli ke hnízdu. To pak ve spolupráci s hasiči likvidujeme," vysvětluje odborník z AOPK.

Pokud by se šíření zabránit nepovedlo, mohla by to být další rána pro včely i volně žijící hmyz u nás. Pro člověka jsou sršně asijské srovnatelným problémem, jako jiné druhy blanokřídlých. "Nejsou nebezpečnější ani útočnější než naše původní sršně a neliší se ani množstvím jedu," připomíná Dedek. Velikost je u invazního druhu o něco menší než v případě sršně obecné.

​K šíření sršni asijské pomáhají kamiony. Právě proto jsou potvrzené výskyty u dálnice D5 směřující od Rozvadova na Prahu. "Nákladní auta převážela oplodněné přezimující královny. Ty jsou připravené jen vyletět a vytvořit si hnízdo," vysvětluje zoolog.

"Není to ale tak, že by asijská sršeň cíleně nastoupila do kamionu a čekala, kde ji vyloží. Zboží se přepravuje i ze zemí, které jsou jejím výskytem hodně promořené. Sršně asijské mohly někde vlézt do dřeva. Z něj jsou například vyrobené i palety, které se vyšlou i se zbožím do světa," dodává Dedek.

První potvrzený výskyt. Do Česka se dostala invazní sršeň asijská (10/2023):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.