Dopravní zácpa, která nemá obdoby. Více než dvě stovky nákladních lodí netrpělivě čekají, až budou moct proplout Panamským průplavem. Kdy se na ně dostane řada, ale zatím nikdo netuší. Některé lodě přitom čekají už přes dvacet dní. Posádky jiných na poslední chvíli mění trasu a snaží se zácpě vyhnout. To je ale téměř nemožné.
"Zpoždění se mění každým dnem. Jakmile se jednou rozhodnete, že pojedete, není už kam se vracet nebo odklánět, takže lodě mohou uvíznout," uvedl obchodní ředitel Dorian LPG Tim Hansel. Kvůli enormnímu suchu, jaké Panamský průplav snad ještě nezažil, tam byl před nedávnem omezen provoz. Počet lodí, které tam denně proplují, se ze 40 snížil na 32. "Závažnost této krize je opravdu nevídaná, takže si myslíme, že od nynějška do 30. září příštího roku musíme zavést nějaká omezení," řekl správce Panamského průplavu Ricaurte Vásquez Morales.[chooze:article;value:470553]
Experti předpovídají, že se sucho ještě zhorší a příjmy průplavu by tak mohly příští rok klesnout v přepočtu až o 4,5 miliardy korun. Jako jediné efektivní řešení se prý jeví výměna sladké vody za slanou. Podle provozovatelů průplavu je to ale ještě běh na dlouhou trať.
Průplav ve Střední Americe funguje už od roku 1914 a od té doby jím proplulo asi milion lodí. Proudí přes něj zhruba šest procent světové námořní přepravy. Dopravní problém měl v březnu roku 2021 i Suezský průplav. Tamní transport se zastavil ve chvíli, kdy se v plavebním kanálu vzpříčila 400 metrů dlouhá a téměř 60 metrů široká nákladní loď Ever Given. Vyprostit se ji podařilo až po šesti dnech.Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.