Středomoří je čím dál teplejší. Lidé kvůli tomu už mění termíny dovolené

V červenci 2022 se na Evropu hnala vlna veder, která v historii neměla obdoby. Teploty v Chorvatsku, Španělsku, Itálii nebo Řecku neklesaly pod čtyřicet stupňů Celsia. Oblíbená turistická letoviska byla v plamenech.

A podle expertů může být letos ještě hůř. První vlna veder do Středomoří přišla nezvykle brzy. Třeba v Itálii nebo Španělsku teploty šplhaly až k 39 stupňům už v dubnu. "Změny klimatu ovlivňují všechno. Vesmír nám vrací to, co jsme zaseli," postěžovala si jedna z obyvatelek španělské Valencie.

[chooze:article;value:507515]

Podle průzkumů se klima na naší planetě v porovnání se 70. lety minulého století oteplilo o jeden stupeň Celsia. Ve Středomoří, kam ročně na dovolenou míří přes 300 miliónů turistů, se oteplilo dokonce o 1,5 stupně.

Právě extrémní vedra by v budoucnu mohla mít vliv na úbytek turistů, kteří by na dovolenou zamířili radši jinam. "V těch destinacích začíná být trochu problém s pitnou vodou. Pokud se stane to, že v těch destinacích bude ještě větší teplo, než tam je, tak uvidíme, jaký to bude mít vliv. Zda lidé svůj zájem o dovolenou přesunou jinam," řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

​V posledních letech se také zvýšil zájem o termíny mimo hlavní turistickou sezónu. Jedním z faktorů mohou být právě mírnější teploty. "Nejezdí se jenom o těch hlavních letních prázdninách, i když to je samozřejmě stále zatím nejpopulárnější. Ale začíná se létat do letních dovolenkových destinací už třeba na konci května, během června a potom v září a říjnu," sdělila mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková.

Kromě úmorného vedra ale v létě v oblasti Středomoří hrozí opět i lesní požáry. Odborníci varují i před druhým extrémem, a to před silnými bouřkami a bleskovými záplavami. Právě ty před několika týdny pořádně potrápily například Itálii.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.