Přípravek funguje jako preventivní ochrana před nákazou sexuálně přenosným virem, který způsobuje nemoc AIDS. Na rozdíl od dosavadní denní léčby v podobě tablet se injekce podává pouze jednou za půl roku.
Podle studií poskytuje srovnatelnou nebo dokonce vyšší účinnost než dosavadní metody. Výhodou je především pohodlí a nižší riziko vynechání dávky. "Tohle mění pravidla hry. A nebylo by správné upřít tenhle lék lidem, kteří ho skutečně potřebují," uvedl odborník na léčbu HIV Carl Schmid.
[chooze:article;value:609109]
Nová injekce proti HIV prošla dvěma velkými klinickými studiemi. Obě z nich potvrdily téměř stoprocentní účinnost. "Denní užívání tablet mě unavovalo. Byla to sice jen prevence, ale neustále mi připomínala moji situaci. Injekce pro mě dávají větší smysl – je to jednodušší a méně zatěžující," přiblížil účastník klinické studie Ian Haddock.
Inovativní řešení podle odborníků může být výrazně efektivnější třeba v oblastech s omezeným přístupem ke zdravotní péči nebo u skupin, které se potýkají s předsudky.
S virem HIV dnes žije téměř 40 milionů lidí po celém světě. Firma chce novou injekční prevenci zpřístupnit co nejširšímu okruhu pacientů. Dosavadní lék sice existuje už více než deset let, ale nutnost každodenního užívání brání masovému rozšíření. Právě českého virologa Tomáše Cihláře, který za vývoj nové metody zodpovídal, letos magazín Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.