Záchranáři po celém Česku každoročně vyjedou ke zhruba milionu případů, ale jen zlomek z nich jsou život ohrožující stavy. "Myslím si, že to je i napříč zbytkem republiky, že přibývá počet výjezdů k pacientům," řekl mluvčí vysočinských záchranářů Petr Janáček.
"Jednou jsem měla takový záchvat paniky, a tak mi zavolali záchranku," popsala zážitek oslovená žena. "Seděla jsem, nic mi nebylo a najednou to prdlo a už jsem se nepostavila na nohy. Během chvíle mě odvezli do nemocnice," doplnila svůj zážitek další.
"Nejčastěji to je zhoršení stavu u chronicky nemocných pacientů, ale jsou to také nejrůznější druhy bolestí nebo třeba dušnost, zvýšené teploty a horečky," vyjmenovala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Monika Nováková. Právě k takovým život neohrožujícím stavům vyjíždějí záchranáři ze zhruba sedmdesáti procent. Nejčastěji k seniorům.
[chooze:article;value:616111]
"Občas suplujeme i obvodního lékaře, ale samozřejmě vždy zdravotní obtíže musíme vyřešit, a tak převezeme toho seniora do nemocnice," doplnil mluvčí liberecké záchranky Michael Georgiev.
S přetíženým systémem by podle některých odborníků pomohl takzvaný rakouský model. Tam se ambulantní specialista anebo praktik při podpisu s pojišťovnou zavazuje k pohotovostním službám, kdy ponechá ordinaci několikrát do měsíce otevřenou i přes noc a ošetřuje pacienty.
"Praktický lékař, který provozuje svoji vlastní praxi, je soukromý podnikatel a vy prostě nemůžete podnikatele nutit k práci. Tady je zásadní problém v tom, že čeští občané nejsou vychováváni k tomu, aby věděli, jak postupovat v určitých situacích," řekl praktický lékař Ondřej Sobotka.
S přetížením záchranné služby se v minulosti skloňovalo i zavedení poplatků, to podle lékařů ale příliš nedává smysl. Pacienti by prý záchranku nevolali ani v případě vážných úrazů.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.