Kampaň 100 hodinu venku funguje už od roku 2016, přiblížila Danišová. Tento školní rok to funguje tak, že učitelé, ale třeba i družináři z jedné školy se snaží dohromady zajistit, aby měly děti výuku mimo zdi budovy o celkové době minimálně 100 hodin.
"Tím škola ukazuje, že to bere fakt vážně a že těm dětem nabízí to jiné, aktivnější, efektivnější vzdělávání," vysvětlila Danišová.
Co se Danišová pokouší touto kampaní změnit? Jedním z velkých problémů je to, že nejenom děti, ale vůbec lidé často sedí. "Děcka přijdou z mateřské školky a najednou mají celé dopoledne sedět, a ony jsou to malé opičky, potřebují se hýbat. A venku je učení v pohybu všemi smysly," vysvětlila Danišová.
[chooze:article;value:605798]
Další výhodou je, že ty děti, které jsou při výuce vevnitř pasivní a neúspěšné, tak venku zažívají úspěch, říká Danišová. Navíc pokud chodí děti ven pravidelně, tak se u nich prohlubuje pozornost a stoupá vnitřní motivace k učení.
Venkovní třídy mají různou podobu. Někteří učitelé berou děti ven i se sešity a učebnicemi, jiní nechávají pomůcky ve třídě.
Eva Šrailová připravuje novou učebnici prvouky. "Měli jsme to štěstí, že spolupracujeme se skvělým týmem učitelů na vzniku této nové sady pro první, druhou a třetí třídu. A učebnice nové prvouku zahrnují i učení se venku. Krom toho chceme zakomponovávat badatelské dovednosti, kritické myšlení a podporovat kreativitu a doufáme, že učebnice budou bavit jak děti, tak učitele, tak i rodiče," vysvětlila.
Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.