Kontrola odhalila problémy v armádě. Není schopná připravit se na hrozby

Závěry kontroly NKÚ zveřejnil v pondělí a upozornil na nedostatky ve výcvikových kapacitách české armády a jejich pomalou modernizaci. "Jejich stav stále neodpovídá současným potřebám, a omezuje tak přípravu vojáků a rozvoj schopností armády," uvedl úřad. Mezi lety 2019 a 2024 do modernizace výcvikových zařízení ministerstvo obrany investovalo skoro 1,8 miliardy.

"Ministerstvo plánovalo v letech 2018 až 2026 uskutečnit 80 projektů na rozvoj výcvikových zařízení. V průběhu kontrolovaného období ale opakovaně měnilo potřeby a priority a řadu investic odkládalo. Zachovalo např. jen 25 % plánů na pořízení movitého majetku a 48 % akcí na obnovu nemovité infrastruktury," přiblížil člen NKÚ Petr Neuvirt.

[chooze:article;value:610384]

​Kontroloři armádě vyčítají mimo jiné odložení budování nových výcvikových kapacit v Radošově na Karlovarsku, výstavby zázemí pro pořizovanou techniku nebo nedostatek trenažérů a simulátorů. Odložené projekty prý vedou ke zbytečným výdajům na přesuny nebo externí autoškoly.

"Je zřejmé, že rozvoj simulačních a trenažérových technologií přinese úspory nákladů a zvýší efektivnost výcviku," řekl Neuwirt. Omezený rozvoj simulačních technologií prý snižuje "schopnost armády připravit se na reálné hrozby a propojit výcvik s armádami NATO".

Pokud by se navíc armádě podařilo urychlit nábor tak, aby splnila vytyčené cíle, výcvikové kapacity by podle NKÚ nestačily. Cílem je do roku 2030 zvýšit počet vojáků z povolání na 30 000 a počet vojáků v aktivní záloze na 10 000. Jejich řady se ale rozrůstají jen pomalu.

[chooze:article;value:604602]

​Problém připouští i samotné ministerstvo, podle mluvčího Karla Čapka čelí "zásadnímu vnitřnímu dluhu" způsobenému dlouhodobým podfinancováním ve většině oblastí. V kontrolovaném období v čele resortu stál Lubomír Metnar (za ANO), kterého na konci roku 2021 vystřídala Jana Černochová (ODS).

Současné vedení prý pro zvýšení výdajů na obranyschopnost země dělá maximum, ale na všechny projekty podle Čapkových slov nebyly peníze. "Méně důležité akce proto byly odloženy na další roky nebo musely být zrušeny," vysvětloval.

Od budování zařízení v Radošově se podle něj zatím ustoupilo a kapacity plně pokrývají prostory ve Vyškově. Další rozšiřování infrastruktury má probíhat na etapy. "I když jejich využívání je ekonomicky úspornější, nemůže výcvik na trenažerech plnohodnotně nahradit reálný výcvik. Při jejich pořizování proto musí resort zohledňovat i otázku pořizovací ceny a počtu reálně vycvičených vojáků," bránil Čapek postup ohledně trenažérů a simulátorů.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.