Vysoušení akné, nebezpečné peelingy: Expertky rozdrtily mýty v péči o pleť

V úvodu pořadu přišly na řadu nejznámější mýty ohledně péče o pleť. Ke každému poskytly obě odbornice svůj názor.

Mastná pleť nepotřebuje hydrataci

Tak to určitě pravda není, říká Košťálová. "Každá pleť potřebuje hydratovat, ať už je citlivá, aknózní, nebo zralá, a určitě by to bylo i kontraproduktivní. Mastná pleť, pokud není hydratovaná, tak o to více ty mazové žlázy vylučují mazu, aby jí ochránily a aby dál nevysychala, takže určitě ne," vysvětlila.

K hydratování mastné pleti se používají lehké hydratační krémy. "Určitě je dobré ji nepřemašťovat, ale je potřeba na tu hydrataci myslet i u tohoto typu pleti," dodala Košťálová.

Pro hydrataci pleti stačí pít hodně vody

Pitný režim je velmi důležitý pro celkové zdraví organismu. Ale nestačí to k tomu, aby pleť byla správně hydratovaná. "Aby byla pleť správně hydratovaná, potřebujeme používat správné kosmetické přípravky, hodně hydratačních krémů a hlavně tu péči dělat pravidelně," reagovala Jasinská.

[chooze:article;value:607180]

Akné je problémem jenom teenagerů

To Košťálová rozhodně odmítá. Přibývá totiž i dospělých lidí, které akné trápí. "Hlavní příčinou vzniku akné je hormonální nerovnováha a i dospělé ženy trpí hormonální nerovnováhou, mají výkyvy v rámci svého života. Blíží se perioda, vyskáčou nějaké pupínky, dále ženy ovlivňuje těhotenství, menopauza a tu hormonální nerovnováhou v dospělosti mohou zhoršit důsledky špatného životního stylu, jako třeba konzumace alkoholu, kouření nebo nezdravá strava," vyjmenovala Košťálová.

Pleť je nutné ošetřovat produkty určenými na akné. Pokud je akné tak agresivní, že zanechává jizvy, je potřeba vyhledat pomoc. "Doporučuju navštívit dermatologa a řešit to i nějakými vnitřními léky typu retinolu nebo nějakého derivátu vitamínu A. Určitě to nepodceňovat," varovala Košťálová.

Akné se musí jen vysušovat

Aknózní pleť je velmi často spojená s mastnou pletí a ten, kdo má mastnou pleť, má potřebu tu pleť vysušovat. Je to ale špatně, řekla Jasinská. "Vysušováním pleti může dojít k velkému podráždění pleti, takže opět i u aknózní a mastné pleti je důležitá ta hydratace," upozornila.

Existují také přípravky na akné na lihové bázi. "Ty se pak používají spíše lokálně na ty pupínky. Nikdy se to nepoužívá na celý obličej a nevysušujeme nikdy celý obličej, je to opravdu určeno k lokálnímu použití," přiblížila Jasinská.

[chooze:article;value:604520]

Čokoláda zhoršuje akné

Toto je poměrně časté téma, zmínila Košťálová. A stále se kolem toho vedou vášnivé diskuze. "Já bych souzněla s výzkumem pana profesora Kligmana, který v minulém století udělal rozsáhlý výzkum na amerických středních školách, kde ty děti krmil čokoládou. Byl to velmi oblíbený výzkum a vlastně řekl, že tam neviděl nějakou přímou souvislost," vyložila Košťálová.

Studie Effect of Chocolate on Acne Vulgaris (Vliv čokolády na Acne vulgaris) pochází z roku 1969, pracovali na ní J. E. Fulton, G. Plewig a A. M. Kligman. Studie se zúčastnilo 65 lidí s problémy s akné. Jedna skupina pravidelně dostávala čokoládu s desetinásobným obsahem běžného obsahu kakaa, druhá skupina dostala placebo. Výsledky studie nepotvrdily vliv čokolády a tuku na akné.

Nicméně tato studie je i terčem kritiky. Například proto, že zkoumání kůže účastníků probíhalo pouze jednou týdně, tudíž některé změny mohly ujít pozornosti. Poukazováno je například i na nízký počet účastníků a chybějící kontrolní skupinu.

Přírodní kosmetika je vždy lepší než ta syntetická

Kvalitní kosmetika může být jak přírodní, tak syntetická, prohlásila Jasinská. "Nevidím v tom rozdíl, nicméně dnes se spousta lidí uchyluje zpátky k přírodním věcem, mají to rádi, nicméně ta syntetická má taky své výhody, dokáže chemickou cestou eliminovat například alergeny, potom už nedochází k takovému podráždění pleti. Je na každém z nás, který směr si zvolí, a není špatně ani jeden krok," shrnula.

[chooze:article;value:602554]

Peelingy poškozují pleť

Dnes už to není pravda, ale jak Košťálová upozornila, tento mýtus má své opodstatnění. "Historicky v době, kdy se v rámci těch peelingů pracovalo hlavně s mechanickými peelingy, kdy produkty obsahovaly nějaká abrazivní zrníčka, složky a tím, že se mechanicky pleť masírovala, se odstraňovaly ty odumřelé buňky. Dnes se už mechanické peelingy moc nepoužívají, na obličeji už vůbec," řekla.

Používají se šetrnější peelingy jako enzymatické peelingy či peelingy s AHA kyselinami. "Pokud se spojí dobrá intenzita peelingu a přizpůsobí se tomu, jak vypadá ta pleť, tak určitě je to pro pleť prospěšné. Není dobré samozřejmě používat hodně často. Za mě ideální kvalitní AHA peeling nebo enzymatický peeling jednou měsíčně u kosmetičky," doporučila Košťálová.

Čím dražší produkt, tím lepší

Cena produktu může u kosmetiky zohledňovat délku vývoje, kvalitní suroviny i koncentraci surovin, řekla Jasinská. "Je důležité, jaké množství aktivních látek v dané kosmetice je. Nicméně i drahý produkt nemusí být kvalitní. To, že si koupíme drahý produkt, neznamená, že je to kvalitní, když si naopak koupíme velmi levný produkt, tak je skoro jistota, že těch kvalitních látek tam moc nebude," vysvětlila.

"Každopádně si myslím, že by se lidé neměli rozhodovat ve výběru kosmetiky podle ceny, ale hlavně podle typu pleti," dodala.

Na další mýty i na rady, jak o pleť pečovat, se podívejte v rozhovoru pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.