Pochyby a tajnosti u maturit Cermatu: Studenti se bouří oprávněně, říká Souček

Jak Souček poznamenal, Cermat již zveřejnil klíč k hodnocení testu z matematiky. "Ukázalo se, že ti studenti vlastně měli pravdu v tom, že se jim ten test v té původní podobě a v té původní podobě hodnocení zdál příliš těžký," řekl.

Dodal, že za jednu úlohu rozdal Cermat všem studentům čtyři body, ať už ji měli dobře, špatně, či ji vůbec nevyplnili. "Tím podle mě přiznal, že ti studenti se bouřili oprávněně, protože se jedná o čtyři body, navíc z celkových 17 bodů nutných pro složení zkoušky," prohlásil Souček.

Ministr Mikoláš Bek chce nechat přezkoumat pilotní testy k maturitním zkouškám. Podle Součka je ale potřeba komplexnější přístup. "Kdybych já mu mohl radit, tak bych ho především nechal přezkoumat proces, kterým ty testy vznikají," navrhl.

Každý rok se totiž studenti setkávají s tím, že je nějaká úloha buď vyloženě chybně, nebo je nejednoznačně zadaná. A to by u důležitých zkoušek, které organizuje státní instituce, být nemělo, zdůraznil Souček.

[chooze:article;value:613671]

​Měl by se tedy prozkoumat postup, jak maturitní testy vznikají, jak jsou nastavené procesy a jak fungují. Potom je tu ještě další věc. "Ministerstvo školství nechává Cermatu obrovskou vůli k tomu, jak náročnou tu zkoušku udělá, a to je něco, co je velmi zvláštní, protože v podstatě Cermat si tím, jak náročné ty úlohy zvolí, může rozhodnout, že prostě letos neudělá tu zkoušku 5 %, příští rok 15 % pak 20 %. Všechny tyhlety cifry v minulosti padly," uvedl Souček.

Studenti pak podle něj nevědí, na jak těžkou zkoušku se nachystat, divné je také to, proč má být definováno určité procento neúspěšnosti.

"Proč to má být 12 %, proč to má být 15? Proč to jako má být 20? To je něco, co by se mělo říct dopředu, a Cermat by to měl jako jeden z parametrů plnit a měl by vědět dopředu, jak ty zkoušky dopadnou. Ne že ty zkoušky nějak proběhnou a pak se dodatečně mění způsob hodnocení. To mi připadá z profesionálního hlediska ostudné, nedůstojné a není to vůbec pěkné zacházení se studenty," shrnul Souček.

[chooze:article;value:612761]

​Cermat ani nezveřejňuje, kdo jednotlivé otázky připravuje. Argumentem podle Součka je, že proces musí být utajený, aby někdo nevynášel informace, co v testech bude. "Nicméně je vidět podle těch výsledků, že ten proces jakoby není úplně standardní," zmínil.

Podle Součka nemá Cermat testové otázky odpilotované. To znamená, že by se vyzkoušely na vzorku studentů. Kdyby Cermat něco podobného dělal, na problémy v úlohách by se přišlo.

Testy připravuje komise, ale ta není chytřejší než masa studentů. "Žádná komise, i kdyby v ní seděli samí akademici, není chytřejší než 1 000 studentů v tomhle ohledu. V té komisi je třeba 10 nebo 15 lidí, a i když jsou geniální, tak ta jejich pozornost může mít nějaký strop, který jim neumožní nějaké to alternativní řešení odhalit, zatímco když to dáte kolektivní inteligenci několika set nebo tisíce studentů, tak je výsledek mnohem spolehlivější," vyjasnil Souček.

Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.