Odkaz Jana Husa je výzva i pro současnou společnost, říká historik Šebek

Postava Jana Husa se prolíná českou historií od doby svého života až po 20. století, řekl Šebek. "Mistr Jan Hus byl katolický kněz, byl to také jeden čas rektor pražské univerzity a současně to byl člověk, který se také zasloužil mimo jiné i o reformu českého pravopisu," popsal.

"Za své reformní postoje, kritiku církevních a nakonec i těch světských autorit byl pak pozván na koncil do Kostnice, který začal v roce 1414, a tam tedy po střetu s tamními teology byl nakonec odsouzen jako kacíř a předán světské moci a 6. července 1415 upálen," dodal Šebek.

Hus si svůj vliv získal podle Šebka tím, že byl oblíbeným a populárním kazatelem, který měl mnoho posluchačů v Betlémské kapli, kde kázal česky. I to mělo vliv na odezvu po celém českém království, navíc působil i na šlechtu.

"Nebyl to úplně obyčejný kněz, ale byl to tedy kněz s velmi výrazným veřejným přesahem. Proto si myslím, že to vyvolalo takovou odezvu, a samozřejmě se tehdy do toho vložil i císař Zikmund, což byl bratr českého krále Václava IV., který chtěl řešit i ty velké problémy v církvi," připomněl Šebek.

[chooze:article;value:620921]

​Po smrti Jana Husa se reformní hnutí radikalizovalo. Cílem bylo prosazení církevních reforem kritických vůči autoritě papeže. "Z primárně náboženského hnutí se vyvinulo i hnutí sociální, které vedlo ke vzniku husitských válek. Ty pak trvaly několik let, docházelo tady ke konfliktům mezi husitským hnutím a na druhé straně křižáckými výpravami, současně také i k určité formě domácí války, tedy mezi zastánci a odpůrci Husova učení," přiblížil Šebek.

Ve vztahu k současnosti je podle Šebka Husův odkaz vnímaný jako snaha o život v pravdě a v rámci autentických morálních hodnot. "Snažil se uchovat si svoji morální integritu, což je výzva i pro dnešek, která se nemění v průběhu staletí," poznamenal.

Co se týká katolické církve, v roce 1999 papež Jan Pavel II. vyjádřil lítost nad Husovou smrtí a zařadil ho mezi církevní reformátory. Pak v roce 2015 papež František potvrdil slova Jana Pavla II. a vyzval k intenzivnímu zkoumání Husova díla, a aby nebylo zdrojem konfliktů.

Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku. K dispozici jsou české titulky generované pomocí umělé inteligence.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.