Mírné rozmrznutí nevadí, říká o jídle Pivoňka. Vedrem trpí hlavně chlazené potraviny

V letních tropech kvůli zvýšenému množení mikroorganismů hrozí zvýšené riziko otravy jídla, varuje Potravinářská komora. A nejvíce rizikové jsou chlazené potraviny, případně mražené, pokud by se už úplně rozmrazily, dodává Pivoňka. Naopak mírné povolení mražených potravin příliš nevadí.

"U chlazených potravin je zejména riziko toho, že je několikrát přerušený chladírenský řetězec. Třeba pochybením na distribuční cestě dojde k přerušení chladírenského řetězce, potom spotřebitel nechá dlouho potraviny v autě v teple, přiveze je domů, ještě je nedá včas do ledničky, potom před přípravou si je zase nechá hodně dlouho venku. A ty věci se sčítají dohromady," řekl Pivoňka.

Není to totiž tak, že každé ohřátí chlazené potraviny je po návratu k nižším teplotám "zapomenuto". A čím je tepleji, tím je vyšší riziko.

[chooze:article;value:620409]

​Jak moderátor poznamenal, spotřebitelé v době nákupu neznají historii výrobku, tedy to, zda již byl vícekrát vystavený teplu. Je tedy lepší se chlazeným potravinám v létě vyhýbat?

"Určitě to tak není. V České republice máme poměrně robustní a vyspělý systém pro to, jak dodržovat chladírenský řetězec, a v podstatě všechny distribuční společnosti, výrobci, ale i prodejci mají moderní vybavení pro to, aby to sledovali," reagoval.

Nakupující by si měli podle Pivoňky dát pozor hlavně při nákupu v menších prodejnách či v prodejnách s horším zázemím, případně ve stáncích. Úřady se snaží vše kontrolovat, ale vzhledem k tomu, že provozovatelů jsou desítky tisíc, tak to není zas tak jednoduché.

Na co si nejenom v malých, ale i ve větších prodejnách dávat pozor? Například na přeplněné chladící vitríny. Čím více zboží, tím roste pravděpodobnost toho, že ne vše je dobře vychlazené. Zpozornět by měli lidé i v případě, že je v prodejně vysoká teplota, tedy nad asi 25 stupňů Celsia.

[chooze:article;value:620687]

​U teplot vzduchu mezi 30 až 40 stupni Celsia se může chlazená potravina zkazit už v rámci vyšších desítek minut či několika hodin. A zase je dobré připomenout, že doba se nasčítává. "Pokud to někdo před vámi už nechal například v autě dvě hodinky a potom to další dvě hodiny necháte někde potom na sluníčku předtím, než to zpracováváte, tak už ta potravina bude zkažená," řekl Pivoňka.

Jako tip doporučil Pivoňka používání chladírenských tašek, a to nejenom na mražené věci, ale hlavně na chlazené. "Zejména pokud jsou venku teploty kolem 30 stupňů, v autě máte kolem 50 stupňů, tak tam je potřeba, aby potravina byla chráněna," uvedl.

Chlazeným potravinám totiž příliš nevyhovují ani teplotní skoky. Vejce nebo sýry a salámy v ochranném obalu se mohou orosit. Podobně tomu hrozí u pečiva, které když navlhne, tak se v něm mohou rychleji objevit plísně.

Na sestřih rozhovoru se můžete podívat pod titulkem článku, celý díl najdete níže. K dispozici jsou i české titulky generované pomocí umělé inteligence.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.