Landovský upozornil, že u dronů je hrůzostrašná jedna věc. "Strašně rychle se modernizují a jsou dneska levnější než každý voják na bojišti, i ten Rus, který je špatně vycvičený, a proto se vám dneska vlastně vyplatí tím jedním dronem toho jednoho vojáka zabít," srovnal. Smrt na moderním bojišti číhá všude. Landovský připomíná, že před drony se už někdy není možné schovat ani v domě.
"A nemůžeme tomu moc zabránit, že budeme tu věc jenom regulovat, musíme sami mít schopnost podobné zbraně používat anebo se vůči nim chránit, což je vlastně ve finále totéž. Nejlepší je mít obě ty schopnosti, ten útok, i tu obranu," řekl.
Rusko, Čína a Ukrajina silně na modernizaci v oblasti dronů tlačí. Podle Landovského se bude nejvíce soupeřit v malých dronech. A to bude navíc podpořené kybernetickou dimenzí, tedy schopností ovládat hejna dronů najednou pomocí digitálního prostředí. Hejna dronů by časem mohly na určité úrovni fungovat i autonomně.
Dron je lákavým prostředkem také pro teroristy. Landovský tak očekává, že v Evropě se půjde cestou regulace, kdy se drony budou moci pohybovat jen v úzce definovaném prostoru. Ale třeba Saúdská Arábie jde opačným směrem. "Vzali na sebe nějaké riziko a mají celá města, kde budou drony rozvážet lidem pizzu, když to jako zjednoduším. To může mít nějaký ekonomický benefit a efekt, protože najednou ten prostor bude mnohem prostupnější," popsal.
[chooze:article;value:620574]
Jak také Landovský poznamenal, regulace ve finále na teroristy příliš neplatí. "Takže se obávám, že budeme muset u každé velké akce, kdy se shromáždí hodně lidí, plánovat, jakým způsobem ten prostor, zejména v oblasti elektronického boje, tedy rušení, ovládneme a zajistíme lidem na té akci bezpečnost," uvedl. Podle Landovského se příliš nemluví o tom, že obrana proti dronovým útokům je velmi omezená.
Jedna z možností obrany je mít tyto drony zamknuté v určitém komunikačním pásmu a nedovolit jeho modifikaci. Pak by bylo možné stroje najednou vypnout, říká Landovský. Ale třeba na Ukrajině se ukazuje, jak snadné je přenastavení základního systému.
Další možností jsou kinetické či elektronické přístroje, které mohou dron zničit, tam ale zase vzniká riziko nekontrolovaného pádu, případně padajících trosek.
Drony tedy mohou mít velký přínos, možnosti jejich zneužití jsou ale také široké. "Je to vlastně dost těžká věc a ukazuje se, že technologický rozvoj je skvělá zpráva, taky vytváří spoustu nečekaných nových problémů," shrnul Landovský.
Na sestřih rozhovoru se můžete podívat pod titulkem článku, celý najdete níže. K dispozici jsou české titulky generované pomocí umělé inteligence.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.