Hlavně ve větších městech je problém sehnat členy volebních komisí. Nových zájemců je málo. Problém s nedostatkem členů volebních komisí musí řešit třeba v Jihlavě. V Pardubicích chybí zejména zapisovatelé, proto magistrát vyzývá své úředníky, aby se toho zhostili.
"U nás na Mladoboleslavsku máme stále nedostatek členů volebních komisí, takže stále hledáme, kde se dá," uvedl moderátor TV Nova a člen volební komise v Mladé Boleslavi.
[chooze:article;value:620399]
Členové komise stráví u voleb dva dny. Jeden z nich je víkendový. Řadový člen za to dostává 1 800 korun, předseda komise o 400 korun více.
Kompletní seznamy všech volebních komisí musí být uzavřeny do začátku září. Členy nominují i jednotlivé politické strany a v případě neúplnosti je pak doplňují úředníci jednotlivých měst a krajů.
"Když se na to někdo dá, tak je tam spousta hodin a myslím si, že ta odměna není adekvátní," řekl bývalý předseda volební komise Jaroslav Bílek.
[chooze:article;value:618241]
Letos poprvé u voleb budou mít členové volebních komisí jednu povinnost navíc, a to v souvislosti s elektronickými občanskými průkazy. Znamená to pro ně další starosti a komplikace. Zejména pro ty starší.
"Budou muset ověřovat e-doklady, takže budou muset na speciální školení. Pravděpodobně bude čtečka nebo aplikace v mobilním telefonu," sdělil mluvčí Magistrátu města Jihlava Radovan Daněk.
"Volič musí mít chytrý mobilní telefon a v něm staženou poslední verzi té aplikace eDoklady a samozřejmě do té aplikace mít nahraný svůj občanský průkaz," dodal ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jírovec.
Elektronické občanské průkazy má u nás už skoro tři čtvrtě milionu lidí. Používat je mohou na státních úřadech i v řadě dalších institucí. Ke zřízení elektronické občanky potřebujete jen chytrý telefon.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.