Soutok Moravy a Dyje je podle ochránců přírody největší zónou lužních lesů ve střední Evropě. Cípek jižní Moravy tak patří mezi nejvzácnější části naší přírody. A to i díky tomu, že je toto území pravidelně zaplavováno vodou.
Louky se tam mění v bažiny a celá oblast je plná tůní a mokřadů. Žije tam 30 druhů chráněných živočichů a 50 druhů chráněných rostlin. Kromě nich ale v místě budoucí chráněné oblasti žijí i lidé, kteří tam hospodaří, chodí na ryby, nebo se v lesích starají o zvěř.
Paní Valigurová vlastní v chráněné zóně louku. Omezení se ale nebojí. "Poslali mi to dopisem a já jsem souhlasila. Stejně tam hospodaří JZD," říká. Někteří z místních ale obavy mají. Bojí se například, že jim ochránci přírody budou zasahovat do života a podnikání.
[chooze:article;value:619846]
Nejvíc jim ale vadí, že se ke zřizování chráněné zóny nemohli vyjádřit v referendu. "Mělo by to být na dotaz místních, místní by s tím měli souhlasit," myslí si třeba obyvatel Bulhar Michal Homola.
V chráněné oblasti se nesmí jezdit mimo cesty, platí tam zákaz výstavby a povolení ochranářů je třeba k zemědělským pracím, chovu ryb nebo těžbě dřeva. CHKO vznikne 1. července, a to i přesto, že někteří majitelé pozemků podali žaloby.
Sporem se bude zabývat Ústavní soud. Návrh na zrušení nařízení podalo 35 poslanců. Podobný problém řeší ministerstvo životního prostředí na Křivoklátsku, kde má vzniknout nový národní park. Proti plánu se postavili starostové 26 obcí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.