Chybí diskuze imigračních úředníků s řidiči, říká šéf sdružení dopravců

Měla by firma tu pokutu podle vás platit, nebo ne?

V případě, že tam chce dál jezdit, tak si myslím že nezbyde než tu sníženou pokutu zaplatit. Pokud by našli nějaké další důvody, proč žádat o její snížení, vzpomněli by si na nějaká další opatření, co udělali, tak bych to určitě zkusil. Ale v případě, že tam budou dál jezdit a zůstala by tam otevřená pokuta, tak se vystavují riziku, že jim tam zadrží návěs i s nákladem. 

V případě, že firma už do Británie jezdit nebude, tak co by měla dělat?

Přeshraniční vymáhání pokut a postihů bývá poměrně problematické, ty státy s tím mívají problém. Ale nemůžeme vyloučit, že se dostanou přes mezinárodní právní pomoc na tu firmu i tady u nás.

[chooze:article;value:616687]

Nejde zdaleka o jediný případ. Dá se tohle řešit nějak systémově?

Asi by tu měla být preciznější diskuze na straně těch kontrolních orgánů o tom, jestli ten dopravce, respektive ten řidič fakt splnil všechny požadavky dané checklistem a těmi rozumnými pravidly. A v případě, že tomu tak bylo, tak by takovou pokutu rozhodně neměli ukládat.

Je tedy vůbec někdo, kdo je schopen se těch firem zastat?

My jsme narazili už v mnoha případech. Nejenom my, ale zástupci všech dopravců z celé Evropy. Zatím se nepodařilo prolomit tu urputnost imigračních úředníků v Británii a příliš nevěřím tomu, že se to podaří v příštích měsících.

[chooze:article;value:613472]

Dá se těmto problémům vlastně vůbec nějak předejít?

To, co my radíme našim členům, je několik věcí. První je, aby se registrovali do akreditačního schématu. To není povinnost, ale deklarace firmy, že chce plnit ta opatření proti vniknutí migrantů. Druhá věc je, aby důsledně vyplňovali checklist. A třetí – aby neustále kontrolovali neporušenost přepravního prostoru, protože to je to místo, kde se migranti mohou schovat.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.