Jak Bartošová popsala, ženy mají u císařského řezu dvě možnosti anestezie. Buď celkovou, anebo regionální. A regionální anestezie má dva poddruhy, epidurální a spinální. Jak ale Bartošová dodala, uživatelsky v nich není v zásadě rozdíl.
"Je to metoda, kdy znecitlivíme oblast od pupku dolů. Pacientka necítí bolest, cítí určité tahání, tlačení, někdy to může být maličko nepříjemné, ale určitě to stojí za to do toho jít," shrnula lékařka.
Některé rodičky mají obavy, že epidurální anestezie nemusí zabrat a ucítí bolest. Bartošová připustila, že každá metoda může selhat. Nicméně v případě epidurálu i spinální anestezie se to dá zjistit dopředu.
[chooze:article;value:569135]
"My si to zkoušíme. Většinou to probíhá tak, že operatér nejdřív štípne pacientku, jestli náhodou to štípnutí necítí, když to necítí, tak většinou máme dobrý předpoklad, že ta anestezie bude dostatečná po celou dobu toho císařského řezu. V momentě, kdy to cítí, tak to začneme okamžitě řešit. Žádný anesteziolog by nedovolil, aby žena během císařského řezu cítila bolest," ujistila.
Výhodou epidurálu je například to, že novopečená maminka uvidí miminko hned po porodu. To umožňuje takzvaný bonding, tedy co nejdřívější navázání vztahu maminky a miminka.
Regionální anestezie se zavádí přímo do páteře, panují tak obavy z ochrnutí. To ale Bartošová vyvrátila. "V momentě, kdy se bavíme o anestezii k císařskému řezu, tak pícháme sice do páteřního kanálu tenkou jehličkou, ale už je to pod úrovní, kam dosahuje mícha, takže poranění míchy jako takové se stát nemůže," vysvětlila. Další z výhod regionální anestezie je to, že se nic nepodává do žíly, látky se tedy nemohou dostat až k děťátku v děloze.
[chooze:article;value:611199]
Podle Bartošové jsou epidurály zlatým standardem a měly by se nabízet všem rodičkám. "Já bych ho i všem doporučila, protože to může pomoct nejen rodičce, ale i tomu miminku. Máme studie, které ukazují, že miminko, které se narodí mamince, která má dobře sedící epidurální blok, tak má poněkud lepší hodnoty, protože je vidět, že ta maminka není v takových bolestech, není v takovém stresu," objasnila.
Kvůli bolesti rodičky při porodu se vyplavují do těla stresové hormony, které se mohou přenést do novorozence, který je ještě v děloze. Může se to projevit rychlejším srdečním tepem, zrychleným dechem a vyššími metabolickými nároky.
Mezi další typy anestezie patří třeba rajský plyn, podávání léků do žíly, jedná se o velmi krátce působící lék proti bolesti. "Některé nemocnice to už umožňují tak, že maminka jenom v momentě, kdy cítí bolest, tak zmáčkne tlačítko a v ten moment jí ten systém dodá menší dávku silného léku proti bolesti, který má účinek zhruba minutu až dvě. Ten pokryje jenom tu kontrakci a potom se velmi rychle eliminuje z krevního oběhu a nemůže zatížit novorozence," vysvětlila.
Sestřih nejzajímavějších části rozhovoru najdete pod titulkem článku. Na celý díl pořadu se podívejte zde:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.