Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nadváha a obezita postihuje téměř 60 % dospělých a každé třetí dítě v Evropě. "Obezitou vzniká celá řada nemocí, jejichž léčba je drahá, například cukrovku, kardiovaskulární komplikace, zvýšené riziko zhoubných nádorů," řekl Martin Haluzík, přednosta České obezitologické společnosti a Centra diabetologie IKEM.
Zkušenosti s tím také Gábina, účastnice pořadu Extrémní proměny, které shodila 72 kilogramů. "Váha ovlivňovala úplně všechno. Když jsem se chtěla obléknout, tak ze mě lilo, když jsem náhodou někam musela jít, tak jsem se nemohla nalíčit, protože jsem se samozřejmě potila. Nemohla jsem jít jen tak běžně do kavárny, protože když tam byla dřevěná židle, tak jsem se na tom bála sedět. Teď mám pocit, že můžu všechno na světě. Objevuju takový věci jako si dát nohu přes nohu nebo vyběhnout do čtvrtého patra a u toho telefonovat," svěřila se Gabriela Šlosrová.
[chooze:article;value:614162]
Nadměrný tuk v těle zvyšuje třeba až třikrát riziko neplodnosti. Žen s obezitou přitom přibývá právě ve věku, kdy rodiny zakládají nejčastěji. Podle odborníků se šance na početí zvyšuje každým shozeným kilem. Paní Jitka vážila ve 27 letech 90 kilogramů. Dvakrát potratila a bez problémů nebyl ani porod. "Rodila jsem 14 dní před termínem. Když jsem šla rodit, tak můj tlak byl 200 na 100, takže tam se opravdu doktoři snažili všemožně. Už i při porodu, který trval dvanáct hodin, mi porodní asistentky říkaly, že pokud chci další dítě, tak by bylo dobré redukovat hmotnost," vzpomíná paní Jitka.
Po druhém porodu ale její váha stoupla na 125 kilogramů. "Pět dní před porodem nás opustil tatínek mých dětí, takže jsem si řekla: Já tady pro ty děti potřebuju být, potřebuju pro ně být zdravá, tak jsem vyhledala odbornou pomoc," dodala. Za čtyři roky se jí podařilo zhubnout 50 kilogramů.
[chooze:article;value:598415]
Nadbytek tuku v ženském těle způsobuje hormonální nerovnováhu, nepravidelný menstruační cyklus i ztrátu ovulace. "V tukové tkáni se vyrábí ženské hormony, jak estrogeny, tak androgeny, a čím je ta hladina těch hormonů vyšší, tím ta dáma má nepravidelnější cyklus a samozřejmě tím i problémy s otěhotněním," vysvětlil Štěpán Machač z České gynekologicko-porodnické společnosti.
Při BMI, neboli indexu tělesné hmotnosti, 35 je šance na početí nižší o 26 %, při BMI nad 40 klesá až o 43 %. "Už jenom pětiprocentní snížení hmotnosti zvyšuje výrazně šance na graviditu," poznamenal vedoucí lékař reprodukční kliniky ReproGenesis Marcel Štelcl.
Obezita komplikuje i léčbu neplodnosti, žen s nadváhou je šance na umělé oplodnění o 9 % nižší, u žen s obezitou o 20 %. Také u mužů negativně ovlivňuje plodnost – snižuje hladinu testosteronu, což zhoršuje kvalitu spermií a omezuje i jejich pohyblivost.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.