Kdyby všichni přiznali své kryptoměny, změnil by se žebříček boháčů, říká Vinopal

Původním záměrem vzniku kryptoměn bylo vytvoření alternativního platebního finančního systému. Systému, v němž může být každý jednotlivec sám sobě bankou, bez potřeby mít nad sebou nějakou centrální autoritu, která mu bude danou transakci povolovat.   

Bitcoiny se nahrávají do tzv. bitcoinových peněženek, které sestávají ze dvou věcí, privátního klíče a veřejné adresy, což je takový ekvivalent čísla bankovního účtu. Na ten se posílají finanční prostředky.

Privátní klíč je heslem peněženky, která funguje v rámci technologie blockchain, co je jakási účetní kniha, ve které lze vidět veškeré transakce, které se dějí s kryptoměnami. Kdokoliv se tam může podívat, přičemž tam ale není patrné, kdo komu co posílá, viditelná jsou pouze čísla účtů bez přiřazených jmen. 

"Z toho důvodu je bitcoin velmi pozitivní věc, protože je hodně transparentní a tím pádem absolutně nevhodný k nějaké protiprávní činnosti. Ale i takto transparentní systém se dá samozřejmě obejít a využít bitcoin k praní špinavých peněz apod. Z toho důvodu má obchodování s bitcoiny poměrně přísná pravidla," říká Vinopal.

[chooze:article;value:615800]

​Odborník dále vysvětluje, že s kryptoměnami se obchoduje zejména na tzv. darknetových tržištích, kam se člověk přes běžné vyhledávače ani nedostane. Panují tam velmi volná pravidla, ale jak Vinopal zdůrazňuje, na těchto místech se prodávají a kupují spíše jiné kryptoměny než bitcoiny, takové, které umožňují uživatelům větší anonymitu. Jedná se například o monero.

"Obecně není ve světě povědomí, kdo vlastní kolik bitcoinů. Kdyby všichni zveřejnili své majetky v kryptoměnách, tak by to zamíchalo pořadím nejbohatších lidí světa, jak v rámci mezinárodního fóra, tak i žebříčku, který máme v České republice," je přesvědčený Vinopal.

Regulace obchodování s kryptoměnami je velmi přísná, dle mínění Vinopala v mnoha ohledech daleko přísnější než pro banky nebo ostatní subjekty figurující ve finančním systému. Podle odborníka proto existuje riziko, že "se to s tou regulací přežene, že vytlačíme tento sektor do nějaké šedé zóny, protože už to pro něj nebude zvládnutelné".

"Proto jsme v rámci Evropy přijali tzv. nařízení MiCa, jsme globálně první kontinent, který se rozhodl toto odvětví regulovat. Celý svět se teď na nás dívá, ať už Severní Amerika, nebo Asie, jakým způsobem to budeme schopni implementovat a zvládnout, a pokud se nám to povede, tak se určitě můžeme těšit, že i v bankách bude možné nakoupit či prodat bitcoin."

Vinopal se nezdráhá označit Českou republiku za "kryptoměnovou velmoc", protože, jak uvádí, působí na českém trhu několik společností, které jsou globální jedničky na trhu s kryptoměnami. Mezi nimi například i společnost Trezor, která byla jedním z průkopníků kryptoměnových peněženek.

Celý rozhovor si můžete poslechnout pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.