[chooze:gallery;value:40559]
Na prvních příčkách žebříčku od loňského roku nedošlo ke změně a vloni je znovu opanovala jména Jakub a Eliška. U chlapců se první trojice nezměnila a Jakuba následovali Matyáš s Janem. U dívek byla druhá Viktorie a třetí nově Sofie, která sesadila Annu.
"Prvních pět jmen tvoří 14–15 % z celkového počtu dětí," přiblížil předseda ČSÚ Marek Rojíček. "U chlapců jsme zaznamenali 3 085 různých jmen a u dívek 3 592. U dívek je ta proměnlivost ještě větší než u chlapců," dodal.
[chooze:article;value:613113]
"Jméno, které se poprvé nedostalo do první dvacítky, je Šimon. Poměrně výrazně se nám propadl Ondřej, dříve velmi populární jméno. Kdo se nám tam naopak dostal, je Sebastián," popsal Rojíček. U dívek se propadá třeba Tereza nebo Marie. Roste popularita Amálie.
"Můžou hrát roli různé vlivy, třeba počet cizinců, který v české populaci roste. To taky zvyšuje tu pestrost jmen, která děti dostávají," vysvětloval předseda úřadu, proč přibývá i jmen, která nejsou v Česku tradiční.
[chooze:article;value:605964]
Dědění jmen po rodičích je podle něj mnohem častější u chlapců. "Zejména tam, kde jsou tradiční jména, Antonín, Václav, Josef, František, Jindřich, rodiče mají tendenci udržovat tu rodinnou tradici. Nejsilnější je to u jména Antonín," řekl.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.