Ještě v prvním dubnovém týdnu tvořila celosvětově varianta covidu-19 s názvem NB.1.8.1 podle WHO 2,5 % případů, u kterých se zjišťovala konkrétní varianta viru. Jen o čtyři týdny později, v 17. týdnu letošního roku to už bylo 10,7 %.
NB.1.8.1 začíná podle WHO nahrazovat aktuálně nejrozšířenější variantu nazývanou LP.8.1. Celkové riziko ale organizace hodnotí jako nízké, příznaky a závažností se varianta zásadně neliší od předchozích.
"Očekává se, že v současnosti schválené vakcíny zůstanou efektivní. Navzdory současnému nárůstu případů a hospitalizací v některých zemích, kde je NB.1.8.1 rozšířena, současné údaje nenaznačují, že by tato varianta vedla k závažnějšímu onemocnění než jiné varianty v oběhu," uvedla WHO.
[chooze:article;value:613018]
Podle imunologa Václava Hořejšího téměř jistě bude další průběh takový, že NB.1.8.1 vytlačí stávající rozšířené varianty, ale nebude mít větší vliv na obecný epidemiologický vývoj. "Každá nová varianta, která se objeví, bude mít větší nakažlivost, tak bude mít výhodu před těmi už teď velmi infekčními variantami," řekl TN.cz.
Hořejší nevylučuje vážnější problémy
"Důležité je, že se šíří populací, která je hodně proočkovaná a promořená, a kupodivu ta odolnost zatím, alespoň vůči vážnému průběhu, je překvapivě velká," pokračoval. Zásadní podle něj je, že protilátky vytvořené dřívějším očkováním nebo předchozími variantami reagují na části viru, které se s mutacemi zásadně nemění.
[chooze:article;value:613895]
"Vůbec se nedá vyloučit, že nějaká nová varianta bude taková, že vyhmátne nějaké slabé místo a bude to zase problém," upozornil ale.
"V Číně, Hongkongu a některých dalších oblastech, kde se tato varianta skutečně rozšířila, pozorují nárůst hospitalizací. Ale zdá se, že to souvisí spíše se standardní letní vlnou," popsala kanálu CBS News americká specialistka na nakažlivé nemoci Any Edvardsová.
Covid-19 se v Česku objevil před 5 lety. Na světě zemřelo přes 7 milionů lidí (2/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.