[chooze:gallery;value:40076]
Demonstranti napříč Tenerife, Gran Canarií, Fuerteventurou i dalšími ostrovy dali o víkendu najevo, že jim dochází trpělivost. Přelidněnost, zdražování, nedostatek bydlení, devastace přírody a výstavba nových hotelových komplexů, to jsou jen některé z důvodů, proč burcují k razantním změnám. Skandovali hesla, bušili do bubnů a troubili na mušle, aby vytvořili co největší hluk a upozornili na svou frustraci.
Napětí mezi místními a turisty bylo znát i přímo v rekreačních oblastech. Někteří rekreanti situaci raději sledovali z bezpečí střech nebo svých pokojů, protože se obávali vyjít ven.
"Dnes jsem nešel ven kvůli protestům, uvízl jsem ve svém Airbnb, abych se vyhnul davům. Doufám, že nejsou násilní nebo tak něco, ale pro jistotu jsem tady. Slyším jen ten hluk," popsal irský turista Alberto Babo deníku The Daily Mail svůj pocit z demonstrací.
[chooze:article;value:609059]
Přibližně třicet tisíc lidí se zapojilo do koordinované vlny demonstrací, která proběhla zároveň na všech šesti hlavních ostrovech. Podle Canarian Weekly protestující žádali okamžité kroky ke zpomalení nekontrolovaného turismu a ochraně přírodních zdrojů. Transparenty hlásaly například hesla jako "Lídři v cestovním ruchu, vůdci chudoby", "Probuďte se. Bojujeme za naši budoucnost" nebo "Za čistá moře, zastavte vypouštění odpadních vod".
Organizátoři zdůrazňují, že neprotestují proti turismu samotnému, ale proti jeho nekontrolované podobě. Kanárské ostrovy navštíví každoročně 18 milionů turistů a místní obyvatelé varují, že kapacity jsou už dávno překročeny.
Aktivistka Helena Espinosa ze skupiny ATAN uvedla, že ostrovy jsou zahlceny, neexistují žádné limity a vláda situaci dlouhodobě přehlíží. Dokumentarista Felipe Ravina dodal, že se stále pokračuje v nelegální výstavbě, zatímco populace za posledních dvacet let narostla o 600 tisíc lidí.
[chooze:article;value:605759]
Kromě moratoria na další hotelové projekty požadují demonstranti také zákon o trvalém pobytu, zákaz vypouštění odpadních vod do moře, turistickou daň a důraznější ochranu životního prostředí. Protesty se zároveň rozšířily i do dalších částí Španělska a Evropy. V Madridu, Barceloně, Valencii nebo Berlíně vyšly do ulic stovky lidí ve žlutých tričkách, mávaly kanárskými vlajkami a vyjadřovaly solidaritu s obyvateli souostroví.
Španělsko zasáhlo extrémní počasí. Vrstva krup dosahovala až 10 centimetrů (05/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.