Senioři v domově trpí, zjistil ombudsman. Špatná péče není výjimkou, tvrdí

Tým kanceláře ombudsmana měl při návštěvě zařízení omezený přístup do prostor i k dokumentaci. Přesto se mu podařilo odhalit závažná pochybení i rizika v péči o klienty, informoval na svých webových stránkách.

Mezi hlavní problémy patřilo podávání léků, včetně těch podávaných do žíly, laickým personálem bez potřebné kvalifikace. Léky navíc nebyly uloženy bezpečně, předávání informací o klientech mezi zaměstnanci bylo nespolehlivé a vedení pravidelné dokumentace o nich dokonce údajně chybělo.

[chooze:article;value:612789]

​Kontrola navíc nebyla spokojena ani s výživou těch, o které měl domov pečovat. "Při zaznamenané praxi může snadno dojít k dlouhodobému zanedbání výživy klienta. Spatřuji zde riziko možných fatálních důsledků," popsal zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Zařízení rovněž nebylo bezbariérové, ačkoli většina klientů se pohybovala jen obtížně. Ztěžovalo to i jejich možnost pobytu venku na čerstvém vzduchu. Znepokojivé byly také poznatky o možném omezování osobní svobody klientů. Byly mezi nimi navíc i osoby s náročným chováním, ačkoli vedení domova tvrdilo opak.

"Vzhledem k neuspokojivým zjištěním a nulovému zájmu zařízení o zlepšení jsem se rozhodl upozornit na situaci v bzeneckém Domově u sv. Marušky veřejnost,“ uvedl Schorm, který zároveň poukázal na to, že zařízení nemá ke svému provozu potřebnou registraci.

[chooze:article;value:612865]

"Poskytování pobytové sociální služby bez registrace lidem s vysokým stupněm závislosti na péči je z hlediska špatného zacházení příliš rizikové a klientům neposkytuje žádné záruky. Domov u sv. Marušky by měl proto o registraci neprodleně zažádat, a pokud ji nezíská, poskytování sociální služby ukončit," doplnil.

Nejde totiž o ojedinělý případ. V Česku působí více zařízení, která bez registrace nabízejí péči seniorům. Klienti v těchto domovech však často čelí vysokému riziku neodborné péče a absence veřejného dohledu.

[chooze:article;value:612871]

​Neregistrované sociální služby totiž nepodléhají kontrole za strany úřadů ani inspekce. Koncem loňského roku se situací zabýval i Ústavní soud. Ten si je podle svého usnesení "vědom toho, že situace v oblasti péče o seniory, zejména jde-li o její dostupnost, není snadná a tato problematika musí být předmětem celospolečenských debat".

"Řešením však nemůže být zakládání nelegálních domovů pro seniory stojících mimo jakýkoli veřejnoprávní dohled a monitoring zacházení s osobami, které péči potřebují," dodal soud.

Seniorů přibývá a pociťují to i záchranáři. Stovkami výjezdů suplují praktiky (5/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.