Zatímco v některých unijních zemích reálné mzdy od roku 2019 vzrostly i o více než 30 %, v Česku se dramaticky propadly. Při srovnání jsme na tom zdaleka nejhůře z celé Evropy. "Můžete si najednou koupit méně zboží. To znamená, že růst mezd nestíhá růst cen," vysvětluje problematiku ekonom Vít Hradil.
Ceny dramaticky stoupaly zejména mezi lety 2021 a 2023, kdy se inflace pohybovala i v dvouciferných číslech. Reálná mzda se začala propadat na konci roku 2021. Od roku 2023 zase roste, ale jen velmi pozvolna.
"Ono se nám to období celé moc nevydařilo. Mezi roky 2019 a 2024 jsme měli pátý nejhorší růst v celé Unii. Další věc, která se stala, je, že se podnikatelům a firmám povedlo přenést inflační nárůst na spotřebitele. To znamená, že navýšili ceny o zvýšené náklady a ještě o něco navíc. Zároveň dovedli odolat tlaku zaměstnanců na navýšení mezd," hodnotí minulá léta Hradil.
"Jiné země na tom takhle nejsou. Je to špatná politika – ekonomická, hospodářská – této vlády," kritizuje kabinet Petra Fialy (ODS) šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.
[chooze:article;value:612957]
"Bylo to dáno inflací. Je to také výsledek toho, že Česká republika byla nejvíce energeticky závislá na dodávkách energií z Ruska," tvrdí ale ministr dopravy Martin Kupka (ODS). "My jsme tu inflaci z velké části zdědili a museli jsme se vyrovnávat s celou řadou krizí," dodává ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Propadat se reálné mzdy začaly už na konci minulého volebního období, za vlády hnutí ANO. "Chci zdůraznit, že jsme byli v covidu. Ocitli jsme se v situaci, aniž bych se vymlouvala, kdy se nám dramaticky propadly příjmy, dramaticky narostly výdaje," brání však tehdejší vládu Andreje Babiše (ANO) Schillerová, která v ní působila jako ministryně financí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.