Pádem podle policie končí mnoho výletů na elektrokolech. Bohužel čím dál častěji s tragickými následky. "V roce 2024 jsme zaznamenali 12 usmrcených cyklistů na elektrokolech," přiblížil náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch.
Polovina z nich prý neměla helmu. Jenže u ochranných pomůcek bezpečnost na elektrokole nekončí. Bicykl s elektrickým pohonem má totiž jiné jízdní vlastnosti než běžné kolo. A to může nezkušeného cyklistu překvapit například v zatáčce.
"Má tu těžkou baterku v té rámové trubce, tak ta brzdná dráha je samozřejmě delší. Ovladatelnost na tom i ta motorika je o dost těžší než na normálním kole," vysvětlil profesionální jezdec na elektokole Richard Gasperotti.
[chooze:article;value:607779]
Díky pohonu se často cyklisté vydávají i tam, kam by si na normálním kole netroufli. A často zapomínají také na cestu zpátky. Například už nepočítají s tím, že stejný kopec budou muset po nezpevněné cestě také sjet. Některá kola proto například disponují už i systémy ABS.
"Kolo to vypočítá, že vás nenechá přepadnout přes řídítka. Po dobu brzdění vám nechá obě dvě kola na zemi tak, abyste mohli bezpečně zastavit," popsal Tomáš Jančárek z Bosch eBike Systems.
"Zájem permanentně roste. Když vezmu prodej kol, tak 30 až 35 % tvoří elektrokola," řekl výkonný ředitel společnosti Mojekolo Tomáš Vokrouhlík. S rostoucí oblibou elektrokol, a tedy i nehodovostí, stoupá zároveň jeden nešvar – za 30 % všech nehod způsobených elektrokolem může prý alkohol.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.