Pan František dlužil čtvrt milionu, měl exekuce. Jednoho dne měl nabídku na finanční pomoc ve své poštovní schránce. Zavolal na telefonní číslo a domluvil si schůzku. "Že mi pomůže vyplatit dluh, který jsem měl na domě, aby nepřišel do dražby. Byl to příjemný člověk, vystupoval slušně, pěkné auto měl. Nečekal jsem, že by to byl nějaký v uvozovkách šmejd," říká František Korytár.
První půjčku na téměř čtvrt milionu poskytl člověk, který podle našich informací blízce spolupracuje s advokátem a insolvenčním správcem Petrem Brožem. Vzhledem k tomu, že pan Korytár potřeboval ještě další peníze, ve druhé fázi se nabídl samotný pan Brož. Podepsali spolu smlouvu o zápůjčce a smlouvu o zřízení zástavního práva. Částka byla 100 tisíc, k tomu je ale potřeba připočíst ještě 50 tisíc, které měl František zaplatit za zprostředkování půjčky.
[chooze:article;value:568166]
"Ta smlouva je právně velmi sporná a obsahuje spoustu potencionálně neplatných pojednání. Je tam skryté navýšení půjčky, účelově rozdělení půjčky. Jestliže dlužník obdržel pouze částku ve výši dvou třetin a jednu třetinu obdržela jakási společnost, která půjčku zprostředkovala, v tom vidím obrovský problém," poznamenala předsedkyně České asociace povinných Denisa Rohanová.
Úrok je 18 %, problém je ale dál. "Nicméně smluvní pokuta ve výši 109,5 % ročně z prodlení je v rozporu s dobrými mravy. Další věci jsou smluvní pokuty za všechno, třeba nepravdivé prohlášení, neuzavření pojištění nebo nedostavení se k notáři. To jsou naprosto neplatné pokuty. Další věcí je oprávnění věřitele prodat zástavu vlastní cestou, ustanovení, které mu dovoluje prodat nemovitost bez soudu či dražby třetí osobě," vysvětluje Rohanová.
[chooze:article;value:607872]
Ve smlouvě je i rozhodčí doložka, která již v podobných smlouvách být nesmí. Místo soudu by spor řešil předem určený rozhodce, kterého vybral věřitel. "Využívá tíživé situace dlužníků a on jim nabízí pomocnou ruku. Poskytne jim peníze, půjčí jim, přičte k tomu poplatek, který jde na jinou společnost, a můžete se domnívat, že ten poplatek nesouvisí se zprostředkováním půjčky. Zároveň je tam takzvaně přímá vykonavatelnost té smlouvy. On může vykonat smlouvu bez soudu, zástavním právem propadá ta nemovitost věřiteli," upozornil předseda Sdružení obrany spotřebitelů Ondřej Zelenka.
Výhrůžky a křik
Pan Korytár půjčku – jak on říkal – splácel. I tak mu naskákaly podle jednostranně výhodné smlouvy pokuty a dostal se do neřešitelné situace. "Přijel znova pan Brož, abych s ním jel do Budějovic na notářský zápis. Ale já jsem dostal strach a nechtěl jsem ho podepisovat. On se strašně rozčílil, řekl, že za to, že musel jet z Prahy, mi dává 50 tisíc pokutu," říká dále zoufalý Korytár.
"Fanda utekl od notáře. Když pak pan Brož volal, tak jsem to vzala a řekla, ať se na mě nezlobí, ale že si to musíme přečíst. Pan Brož na mě začal řvát, že přijdeme o to nejcennější, co máme," dodává k tomu bývalá partnerka pana Františka.
[chooze:article;value:609304]
Pan František opravdu o dům přišel, prodal se v dražbě. Přestože hodnota byla výrazně vyšší, než byl dluh, měl dostat jen zlomek částky. "Na Sdružení obrany spotřebitelů se obracejí jednotky poškozených. Jako advokát se setkávám s těmito případy již v řádu desítek," uvedl Ondřej Zelenka.
Redaktor pořadu Na vaší straně se snažil vyhledat Petra Brože. Zjistil, že na jím uváděné adrese nesídlí jen on, ale i další firmy. Kancelář má virtuální sídlo. Našli jsme ale další adresy, které Brož uváděl, ani na jedné z nich ho redakce nenašla.
[chooze:article;value:593972]
Pokus o telefonický kontakt také nevyšel. Petr Brož byl ochotný se vyjádřit až prostřednictvím e-mailu. "Půjčky jsem nikdy neposkytoval v rámci své podnikatelské činnosti, která je zcela odlišná, ale v rámci správy svého soukromého majetku. Nejsem si vědom toho, že bych kdy s někým uzavřel jednostranně nevýhodnou smlouvu. Dohodnutý pevný smluvní úrok nepovažuji za nemravný, je sjednaný v běžné výši s přihlédnutím k ceně peněz a souvisejícímu riziku," reagoval písemně.
Je to neetické chování, shodují se advokáti
Petr Brož se hájí, že půjčky neposkytuje jako advokát, ale z vlastních zdrojů jako fyzická osoba. Dva právníci se shodují, že smlouvy jsou problematické.
"Advokát musí působit eticky a morálně i ve svém životě. Což dle mého názoru při podpisu těchto smluv není, můžeme se tedy domluvit, že jedná v rozporu s advokátní etikou," reagoval Ondřej Zelenka.
[chooze:article;value:566108]
"Advokát je podle etického kodexu povinen všeobecně se chovat poctivě, čestně a slušně tak, aby nepoškozoval důstojnost advokátního stavu. Každý, kdo se cítí být poškozen jednáním advokáta, má právo si na něj stěžovat. Česká advokátní komora následně stížnost vyhodnotí a může vést kárné řízení, může dojít k vyškrtnutí ze seznamu advokátů a on tuto profesi už nemůže vykonávat," dodala k tomu mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.
V případu padlo i několik trestních oznámení. Nicméně zoufalému panu Korytárovi, který je již ve fázi, kdy jeho dům Petr Brož prodal společnosti s ručením omezeným, teď zbývá jediné.
[chooze:article;value:573998]
"Jestliže v nemovitosti stále bydlí, tak může počkat pouze na to, až na něj nový majitel podá exekuci na vyklizení nemovitosti a může se pokusit bránit až proti této exekuci a věřit, že soud po předložení důkazů skutečně shledá to, že k této exekuci nemělo nikdy dojít. Myslím si, že jsou specifické případy, jako je i tento, kdy by se exekuční soud tomu mohl věnovat," domnívá se Denisa Rohanová.
A dalším v podobné situaci odborníci radí podat stížnost na Českou advokátní komoru, podat trestní oznámení a smlouvu napadnout u soudu. Hlavní je ale na nic nečekat a jednat. Je důležité také pečlivě vybírat, od koho si půjčku vezmete, prověřit si věřitele, zjistit, jak vysoké jsou náklady a pokuty, v neposlední řadě je také nezbytné pečlivě přečíst smlouvu. A pokud nezvládáte pravidelně splácet, kontaktujte hned věřitele a snažte se domluvit třeba na posunutí splátek či novém splátkovém kalendáři.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.