[chooze:gallery;value:40365]
Květen je měsíc, kdy nastává u včel rozmnožování, proto se i rojí, a na vaší zahradě se tak může objevit bzučící chomáč pilného hmyzu. Hasiči ale apelují na správný postup v takovém případě, protože včelám tak můžete zachránit život.
Hasiči totiž včelstva odchytávají jen v případě, že je v ohrožení někdo alergický na bodnutí hmyzem, u škol, školek nebo nemocnic. Kvůli nemocím se pak nesmí včely z neznámého zdroje brát do chovu a hasiči musí včelstvo zlikvidovat.
[chooze:article;value:600520]
"Pokud přijedou hasiči, tak je to ve většině případů ortel smrti nad jedněmi z nejpracovitějších tvorů na světě. Je třeba zvážit před zavoláním, zda se opravdu jedná o akutní případ, vyžadující zásah hasičů, nebo lze nastalou situaci řešit jiným způsobem," vysvětlila mluvčí pardubických hasičů Vendula Nováková.
"V případě, že objevíte někde chomáč včel, chovejte se k nim ohleduplně. Včelí roj dosedá většinou na větve stromů či jiné objekty a včely čekají, až jejich 'pátračky' najdou vhodnou dutinu pro jejich další bydlení. Nejsou agresivní, nemají čas vás napadat, jen v případě hrubého ohrožení brání včelí matku," pokračovala.
[chooze:article;value:604048]
Hasiči proto doporučují včely nechat několik hodin na pokoji. "Včelí roj nelétá zpravidla daleko od domovského úlu, proto pokud se u vás na zahradě objeví, zachovejte klid, k místu nechoďte a zkuste nejprve kontaktovat včelaře v sousedství. On vám poradí, nebo si pro včely přijede a odchytí, protože budou pravděpodobně jeho," popsal včelař a žamberský hasič Roman Harapát.
"V letošním roce přišla řada včelařů o některá svá včelstva z důvodu nemocí, jako je například varroáza. Proto dříve, než zavoláte hasiče, zavolejte včelaře a tím včelky pomůžete zachránit," dodal.
Muži ukradl zloděj včely. Byl to přítel, pracoval odborně, je si jistý. Podívejte se na dubnovou reportáž (4/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.