Zdražování stavebního materiálu pokračuje. Betonárky nestíhají vyrábět

Dálnice a obchvaty měst, tunely zpevněné betonem, nové mosty a jejich pilíře čnící do nebes. Kubíky betonu se počítají na miliony. "Máme rozestavěno 200 kilometrů dálnic," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic pro Pardubický kraj Petra Drkulová.

Přitom jen na východě Čech se betonuje 60 kilometrů dálnice D35. "V současné době máme rozestavěno nejvíc liniových staveb v historii," sdělila Drkulová.

A kvůli tomu je podle ekonomů nahoře i cena betonu. "Vysvětlení je v obrovské poptávce, některé kraje zažívají developerský boom. Nabídka se tomu není schopná přizpůsobit," řekl ekonom Jiří Nožička.

[chooze:article;value:610287]

Jenže tento materiál a výrobky z něj potřebují i běžní stavebníci. Základy i chodníky, na tom se teď prodělávají kalhoty. V roce 2023 stál metr čtvereční dlažby 302 korun, dnes je to 338.

Léta jezdíme porovnávat ceny do stejných stavebnin. Jediná cihla zdražila za čtyři roky o desetikorunu, cement taky meziročně skokově roste.

[chooze:article;value:610080]

Vápno mělo před čtyřmi lety třetinovou hodnotu, dřevo na střechu jde stále nahoru. Třeba metr střešní latě stál před třemi lety 28 korun, teď 32.

Neblahý trend popisuje Ondřej Podhradský z Liberecka, který směřuje svůj dům ke kolaudaci. Ty tam jsou sny a přání, že ho postaví za čtyři miliony korun. "O milion to vylezlo nahoru," řekl.

[chooze:article;value:609677]

A nejvíc zaplatil za hrubou stavbu, kde je potřeba právě beton. "Museli jsme dočerpat hypotéku a dělat novou, abychom dofinancovali rozdíl," uvedl. Tím to ale nekončí. Chybí mu ještě chodníky i příjezdové cesty.

Ekonomové šanci na zlepšení jen tak nevidí. Betonovat se bude v Česku ostošest. Na nových 357 kilometrů dálnic se silničáři v nejbližší době už připravují.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.