Dvě největší světové ekonomiky, Čína a USA, spolu v současné chvíli vedou obchodní válku. Právě nejistoty, kterou po sobě zanechala cla šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, se podle portálu Newsweek údajně snaží využít čínský prezident Si Ťin-pching.
Tento týden Peking například zrušil sankce vůči několika poslancům Evropského parlamentu, píše agentura Reuters. Ty byly uvaleny v roce 2021 poté, co Unie sankcionovala čínské úředníky v souvislosti s porušováním lidských práv v čínském regionu Sin-ťiang.
Tento plán by ale Číně údajně mohlo zhatit hned několik věcí. A to například její vyčkávání v otázce probíhající války na Ukrajině a vlažná reakce na zapojení zhruba 14 tisíc severokorejských vojáků, kteří po boku ruské armády bojují na Ukrajině.
[chooze:article;value:610762]
"Interakce mezi Pchjongjangem a Moskvou, včetně vojenské spolupráce, je jejich vlastní záležitostí," citoval v pondělí portál Kyiv Independent mluvčího čínského ministerstva zahraničí Guoa Jiakuna. "Postoj Číny k ukrajinské krizi je konzistentní a jasný," dodal Jiakun ve středu.
Čína se sice prezentuje jako neutrální strana a opakovaně vyzývá k politickému urovnání konfliktu, zároveň si ale udržuje úzké vztahy s Ruskem i KLDR. Z vývozu zboží dvojího užití do Ruska Peking obviňují evropští i američtí představitelé.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je Čína přední dodavatel zboží, který zásobuje ruský obranný sektor. "Konečně máme informace o tom, že Čína dodává zbraně Ruské federaci," citoval ho minulý měsíc web Euronews.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.