Největší reforma za posledních 15 let. To říká ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) o novele trestního zákoníku. Jenže podle senátorů i ombudsmana má nedostatky. "Bohužel zavádí princip, že téměř u všech trestných činů, včetně zločinů, může být uložen pouze peněžitý trest. A to dokonce i u takových zločinů, jako jsou podvody, zpronevěry, týrání zvířat nebo podplácení, a to já považuji za nepřijatelné," tvrdí senátorka a advokátka Hana Kordová Marvanová (za SPOLU).
"My to kritizujeme od začátku, já to vůbec nepovažuju za šťastné. Podle mého názoru prostě není možné, aby se bohatí pachatelé mohli vykoupit," říká poslankyně Taťána Malá (ANO).
[chooze:article;value:602853]
"Trest nebude pro toho pachatele, zejména bohatého, vůbec nic znamenat. Protože on si odloží peníze na pokutu. Zároveň to není provázáno s tím, aby pachatelé podvodů museli uhradit škodu obětem," dodává Kordová Marvanová.
Ministerstvo spravedlnosti si od novely slibuje, že uleví přeplněným věznicím a ušetří i státní výdaje. "My se snažíme dostat do té situace, aby trest nebyl jen odstrašující, sankční, ale aby vedl k nápravě pachatele," zdůvodňuje ministr Blažek.
"Rozumím té snaze vyprázdnit věznice, ale na druhou strany tresty musí být efektivní. Je opravdu potřeba zvažovat další alternativní tresty, jako třeba domácí vězení," nechala se slyšet Malá.
[chooze:article;value:609031]
Vymáhaní peněžitých trestů ale třeba podle ombudsmana Stanislava Křečka není plně účinné. "Ukládat peněžité tresty lidem, ze kterých to nebude vymahatelné, tak je jen snaha, aby se ta kriminalita snížila, ale v praxi by to asi žádný smysl nemělo," myslí si ombudsman Stanislav Křeček. "Určitě chci otevřít to téma v Senátu, protože novela byla předkládána ministrem spravedlnosti s tím, že se má odlehčit věznicím," uzavřela Kordová Marvanová.
Novela počítá také s nižšími tresty za opakované krádeže či schvalování terorismu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.