České Švýcarsko zabydlují nové druhy ptáků. Může za to ničivý požár

Přírodovědci rozmístili na území národního parku České Švýcarsko na 50 diktafonů, které jsou vybavené časovou synchronizací. Poslouchat mají ptačí zpěv. Přístroje jsou velmi citlivé, a mají tak velký dosah. "Trvá to vždycky celou noc, několik ranních hodin a několik soumračných hodin," říká vedoucí oddělení monitoringu v národním parku Dana Vébrová.

"Jak se ty lesy otevírají, prosvětlují se, tak některé druhy přibývají. Jsou to například skřivani lesní nebo ťuhýci či pěnice. Ty druhy, které byly vázané na tmavé smrkové lesy, jako je třeba sýkora uhelníček anebo králíčci, tak těch je trochu méně," dodává Vébrová.

"Je tam velké množství datlovitých ptáků, protože tam mají mnoho potravy v odumírajícím dřevě. Zejména datel černý, potom strakapoudi, žluny," doplnil pak mluvčí národního parku Tomáš Salov.

[chooze:article;value:608788]

Před třemi lety tam totiž nejničivější lesní požár v historii Česka zpustošil smrkový les. Teď se tam rodí docela jiný. Nejhojnějším stromem jsou nyní mladé břízy. Mezi nimi se ale už objevují také první buky, duby a borovice.

Vědci budou měření ještě jednou opakovat, protože čekají na přílet stěhovavých druhů ptáků. Pak budou nahrávky zkoumat a do půlroku prý budou mít přesné výsledky.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.