Suché a teplé počasí, které momentálně panuje ve střední Evropě, přeje lýkohubům z rodu Phloeosinus. Jde o škůdce příbuzné lýkožroutům, kteří si rádi pochutnávají na tújích, jalovcích a dalších cypřišovitých rostlinách zdobících naše zahrádky a způsobují osychání jejich větví. Na jejich šíření upozornil například slovenský web iMeteo.sk.
Problém se ale týká i Česka. "Poslední roky se jejich počet a rozšíření zvětšuje a situace v zahrádkách se zhoršuje," upozorňuje entomolog z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Miloš Knížek. "Ještě před pár desítkami let se tento brouk vyskytoval jen na jižní Moravě, ale teď už se vyskytuje po celé republice," doplnil.
"V tomto počasí ubývá vody, stromy jsou slabší a unikají z nich látky, například terpeny, které signalizují jejich oslabení. No a ty lýkohuby to pak láká," sdělil TN.cz emeritní fytopatolog Josef Mertelík, který patřil mezi první české vědce studující výskyt tohoto brouka na našem území.
[chooze:article;value:604313]
"Ten brouk je oportunista, to znamená, že musí mít k šíření vytvořené vhodné podmínky. Napadá oslabené rostliny a klade tam vajíčka. Když je ten strom zdravý, dokáže se bránit. Pomoci mu můžeme vhodnou zálivkou a dostatkem organických a minerálních hnojiv," upozornil dále Mertelík s tím, že pokud už brouk rostlinu napadne, měli by lidé napadenou část odstranit.
"Ti, kteří tyto rostliny nově vysazují, by si měli také dát pozor, kde a jaké rostliny sázejí. Ta nákaza totiž často přichází ze staré zanedbané výsadby v okolí. Túje se donedávna sázely všude a je jich hrozně moc. Vysazovaná rostlina by pak měla být svěží, čerstvě vytažená ze země, ne zavadlá.
Kromě lýkohubů napadá túje také brouk krasec skvostný či tesaříci s latinskými jmény Poecilium glabratum a Semanotus russicus. "Ti, když se k tomu kůrovci přidají, tak obvykle odumírají celé rostliny. Napadají i dřevo rostliny," dodává fytopatolog.
Kdysi škůdce, dnes chráněný tvor. Ochránci přírody vypustili desítky syslů (7/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.