Nový byt si kupoval dva roky zpět Adam Mazánek z Prahy. Když žádal o hypotéku na bydlení, byla mu nabídnuta možnost výhodnějšího úvěru. O zelené hypotéce předtím nikdy neslyšel. "Bylo mi vysvětleno, že v případě, že budova bude splňovat energetickou třídu A nebo B, dosáhneme na lepší úrok," popsal.
Bance ale musel dodat energetický štítek. "Jednak mi byl snížen úrok o dvě desetiny procenta, takže mám o několik stovek nižší splátku, kromě toho mám nižší energie měsíčně," vyjmenoval. Na úrocích díky zvýhodněnému úroku po celou dobu splácení ušetří přes 400 tisíc.
Nižší úrok můžete získat i při rekonstrukci starší budovy. Je ale potřeba zasáhnout do klíčových částí domu. "Je to hlavně o zateplení, je to o výměně oken, třeba za trojskla. Každá nemovitost si může nechat udělat energetický audit a třeba v rámci toho si nechat poradit," vysvětlil energetický analytik Jan Béreš.
[chooze:article;value:606894]
"Samozřejmě, finanční stránka je důležitá, ty energie jsou nižší. Taky tu šetrnost k životnímu prostředí oceňuji," dodal pan Mazánek.
"Menší spotřeba energií povede k menší tvorbě negativních externalit, které si můžeme představit jako třeba kouř z elektráren. To může pomoci k zachování životního prostředí," upozornil ekonom Pavel Peterka.
Na druhou stranu se ale lidé mohou setkat s komplikacemi v budoucnu. "Pokud ty udržitelné budovy budou protkány složitými moderními technologiemi, tak o to náročnější může být potom údržba," dodal ekonom. Podle odborníků navíc banky budou muset při zvýhodňování služeb zdražovat jiné produkty.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.