Vědci natočili mořské monstrum. Poprvé ho zaznamenali v přirozeném prostředí

Vědcům se poprvé v historii podařilo na video zachytit kalmara Hamiltonova, který je také známý jako obří chobotnice, v jeho přirozeném prostředí. A to přesto, že je tento druh odborníkům známý více než 100 let. Informuje o tom deník New York Times.

Záběry byly pořízeny v březnu u pobřeží Jižních Sandwichových ostrovů, které se nacházejí v jižním Atlantiku blízko Antarktidy, s pomocí dálkově řízené ponorky patřící americkému Schmidtovu oceánskému institutu. Podle webu NPR se tak stalo v hloubce asi 600 metrů pod hladinou.

Právě hluboké moře je obvyklým domovem tohoto mořského obra, který může dorůstat délky až sedm metrů a vážit i stovky kilogramů. Tento konkrétní jedinec byl ale o poznání menší, šlo totiž o asi 30 centimetrů dlouhé mládě.

[chooze:article;value:607715]

"Je vzrušující vidět první záběry malého kalmara přímo v oceánu, zvlášť při pomyšlení, že vůbec netuší, že něco jako lidé existuje," prohlásila k úspěchu odbornice na hlavonožce z univerzity v Aucklandu Kat Bolstadová, která se na výzkumu podílela.

Vědci doposud znali tohoto hlavonožce například díky tomu, že se čas od času objevil v rybářských sítích či v žaludku vorvaňů, kteří tyto bezobratlé loví. Důvodem jeho omezených pozorování je například i to, že se kalmar kvůli svým obřím očím, které bývají větší než basketbalový míč, vyhýbá světlu. 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.