Za hlubokou krizí, ve které má útvar nacházet, jsou podle policistů nízké platy, nedostatek lidí i tlaky ze strany nadřízených. Od minulého roku na to opakovaně upozorňoval zástupce vedoucího policejního obvodního oddělení v Písku Martin Červenka.
I jeho snaha nakonec od letoška vynesla zvýšení platů policistů a hasičů o 2 500 korun. Nic dalšího z toho, na co poukazoval, se ale podle policisty nezměnilo. "Dozvěděl jsem se pokaždé, že to všichni vědí. Ale reálně se nic nestalo," řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
[chooze:article;value:607682]
"Protože vidíte situaci v různých koutech země a vidíte, že je to – hlavně co se týká počtu lidí a jejich odměňování – ještě horší, než jsem si dovedl představit," přiznal Červenka. Podle jeho slov ho překvapilo, že "to policisté skutečně vzdávají a odcházejí", nebo když zjistil, že někteří starostové obepisují vyšší místa s tím, že "to u nich policie v nízkých početních stavech nezvládá a oni se bojí o bezpečnost ve městě".
Podle posledních čísel z počátku roku nyní chybí policii ke splnění tabulkových kvót kolem šesti tisíc lidí. Celkový počet policistů už několik let v kuse kolísá na čísle 40 tisíc, což je podle policejního prezidenta Martina Vondráška hranice nutná pro zajištění toho, co má bezpečnostní sbor plnit.
"V minulosti jsme zpracovali koncepci rozvoje policie a stanovili jsme si optimální počet kolem 46 tisíc policistů, což je dosažitelné spíš v dlouhodobém nebo střednědobém horizontu. Naším cílem je, aby policie byla personálně stabilizovaná a měla každý rok pokud možno o pár stovek více policistů či přinejhorším stejně," uvedl v loňském rozhovoru pro časopis Reflex Vondrášek.
[chooze:article;value:607827]
Jenže právě tato optimistická vidina je v současnosti ve vážném ohrožení. Lidé v bezpečnostních sborech podle Červenky už "padají na hubu". On sám vidí několik skupin policistů, kteří se hodlají zachovat různými způsoby.
Od července výpovědi
"První část chce pravděpodobně dát hromadné výpovědi k 1. červenci letošního roku. Strašně mě to mrzí a štve, ale naprosto je chápu. Další uvažují, že by šli na protest takzvaně řešit své zdravotní neduhy. Takhle to před lety udělali v Polsku. A třetí skupina asi zopakuje někdy začátkem září to, co už tady bylo na podzim: demonstrace a týden bez pokut," nastínil policista s tím, že on osobně mluvil s "vyššími desítkami lidí", kteří jsou pro odchod do civilu rozhodnuti.
"Policie, hasiči i vězeňská služba jsou ale v takovém stavu, že i každý jeden odchod je hrozně znát," dodal. Ministr vnitra Vít Rakušan nicméně trvá na tom, že se mu požár v odchodech policistů ze služby zatím daří hasit. "V letech 2023 a 2024 se nám podařilo zastavit klesající počty policistů a pracujeme na stabilizaci personální situace," uvedl vicepremiér ve vyjádření pro TN.cz.
[chooze:article;value:604075]
Další skutečností, která policisty dráždí, je zcela evidentní nerovnost podmínek pro policisty a vojáky. Od velké části příslušníků se proto dá očekávat, že půjdou za lepším a vymění svou uniformu za zelenější odstín. V armádě mají od jara schválený náborový příspěvek až milion korun, noví policisté dostávají maximálně 150 tisíc.
A nůžky jsou mezi bezpečnostními sbory rozevřené i v otázce navýšení platů. Zatímco šéfka resortu obrany Jana Černochová (ODS) chce od července pro vojáky o alespoň 8 300 korun více, Rakušanův cíl je přidat čtyři tisíce korun měsíčně na jedno služební místo. Jeho ministerstvo už od ledna přidalo policistům a hasičům 2 500 korun.
"Na vládě jsme se shodli, že bezpečnost je jen jedna, a proto budeme projednávat růst platů vojáků, policistů a hasičů společně," prohlásil Rakušan s tím, že bude záviset na diskuzi v rámci vlády, zda to bude znamenat i společný návrh na zvýšení platů ve stejné výši.
Pětiletá holčička dostala záchvat. Zachránit ji pomohli policisté (04/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.