Do školky se nedostane asi 70 tisíc dětí. Pomoci mají sousedské skupiny

Jak skloubit mateřství s prací řeší každý den i Lucie Bášová. Pomoct by jí mohly nové sousedské skupiny. "Mám malé děti – dvouletého chlapečka a čtyřletou dceru a fungujeme v kombinaci soukromé školky a placené chůvy, což je finančně náročné. V Praze se třeba ta cena za chůvu pohybuje kolem 200 korun na hodinu," popsala spoluzakladatelka platformy Mumdoo.

Sousedské hlídání vychází o poznání levněji – zákon pro rodiče stanovuje strop 319 korun za den. I tak si ale provozovatel služby může slušně přivydělat – při plné kapacitě dostane od rodičů přes 25 tisíc za měsíc, a když se připočítá státní příspěvek, je to téměř 50 tisíc.

"Sousedská dětská skupina je specifická právě tím, že bude probíhat v obydlí osob pečujících, tedy v domácím prostředí, které bude tomu dítěti blízké. Bude se moct pečovat maximálně o čtyři děti," vysvětlila vedoucí agendy dětských skupin Úřadu práce Markéta Fejfarová.

[chooze:article;value:601523]

Je potřeba maturita ze zdravotní nebo pedagogické školy, případně kurz chůvy pro děti do tří let. Uchazeč musí projít povinným testem. Připravit se na něj může samostudiem nebo na semináři s odborníky. Cena kurzu začíná na šesti tisících korunách. Úředníci budou kontrolovat i bezpečnost prostoru nebo hygienické podmínky.​

"Přeci jenom musí splnit nějaké požadavky jak na toho poskytovatele, tak na prostory, kde ta služba bude poskytována," uvedla provozní ředitelka Asociace provozovatelů dětských skupin Kateřina Jarolímková.

"My jsme v současné době alokovali víc než 20 zaměstnanců Úřadu práce, kteří budou těm maminkám pomáhat dětské skupiny založit, a potom je i dobře administrovat," sdělil generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof. Žádost o založení skupiny můžou zájemci podávat přes on-line aplikaci od 1. května.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.