"Donald Trump se snaží radikálně přeměnit Ameriku," okomentoval jednání prezidenta USA amerikanista Jiří Pondělíček. "Mění třeba politické zvyklosti, když se snaží výrazně posilovat exekutivu – třeba na úkor institucí, které byly doteď vnímány jako nezávislé a nepodléhaly přímo prezidentovi," uvedl.
Výrazné změny dělá nový šéf Bílého domu i v ekonomické oblasti. "Ať už jsou to škrty, o které se snaží Muskův úřad, nebo právě naposledy zavedená a teď na chvíli částečně pozastavená cla," popsal.
"Všechno je to, dá se říct, dost radikální proměna, o kterou Trump usiluje. Já si myslím, že mu jde o to zapsat se do dějin, že je přesvědčen o tom, že je to pro dobro Ameriky," řekl s tím, že bychom si na tento přístup měli zvyknout.
[chooze:article;value:606985]
"Je to dobře vidět na těch clech. Je tam vidět nějaký dlouhodobý cíl nebo záměr, který se nemění – že Trumpovi se prostě nelíbí ty obchodní schodky, to saldo zahraničního obchodu, které Spojené státy americké mají téměř se všemi zeměmi na světě, a chce se ho nějakým způsobem zbavit. To je ta dlouhodobá část toho plánu, s tím je potřeba počítat," dodal.
Prostředky, jakými chce Trump svého cíle dosáhnout, se dost mění, což je pro něj podle Pondělíčka typické. "Vidíme to právě na příkladu těch cel. On je v tomhle dost flexibilní až chaotický," pronesl s tím, že lze jen těžko předvídat, jaké budou jeho další kroky.
Trump svým jednáním oproti předchůdcům jasně vyčnívá. "Nepamatuji si amerického prezidenta, který se mimo dobu války vyjadřoval takto ostře, a teď nemyslím vůči nepřátelům a protivníkům Ameriky, ale který by se takto ostře vyjadřoval vůči spojencům," zamyslel se.
[chooze:article;value:606890]
V zemích, které mají s USA jinou historickou zkušenost, to může podle Pondělíčka vést k zatvrzení proti Washingtonu. Příkladem může být Vietnam. "Může to vést k tomu, že si Vietnamci řeknou, že sice zchudnou, ale že jim to stojí za to, aby se neplazili před Spojenými státy americkými," nastínil.
Řada lidí Trumpa dlouhodobě kritizuje, chybí ale výrazný a jednotný hlas jeho politických oponentů – Demokratické strany. "Ono to tak vždycky trochu je. Po prohraných volbách ta strana, která nemá prezidenta, nemá jednotnou tvář a o to méně je vidět," vysvětlil amerikanista.
"Kdyby demokraté mluvili jedním hlasem, kdyby měli jednu výraznou tvář, která by tu politiku určovala, tak bychom o nich asi slyšeli víc. Problém je, že demokraté sami teprve hledají způsob, jak se k tomu postavit," zakončil.
Clo není zlo. U Trumpa je problém v jeho výši, vyvolává to strach, řekl v úterý na TN Live ekonom Petr Dufek:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.