Potenciál podle analytiků tkví především v ekonomicky aktivních Američanech mezi 40 a 60 lety, kteří pracují na vyšších výkonných pozicích. Podle webu Euronews se příležitost skrývá především v pracovnících z oborů v digitální či technologické oblasti, případně finanční nebo farmaceutické sféře.
Arielle Tuckerová je zakladatelkou společnosti pomáhající Američanům s přesídlením do Evropy. Podle jejích slov nestíhali v její firmě během posledních dnů zvedat telefony a odpovídat na dotazy klientů.
[chooze:article;value:606573]
"Mám z toho dojem, že motivací mnohých z nich je především skepse týkající se budoucnosti. Mají pocit, že se situací v jejich zemi nemohou nic dělat, jsou bezradní. Proto touží po šanci někde jinde," shrnula své zkušenosti z poslední doby Tuckerová.
Od znovuzvolení Donalda Trumpa její společnost Connected Financial Planning pravidelně vyřizuje zhruba 30 vážných žádostí každý týden.
Jednou z těch, kteří chtějí opustit Spojené státy a usadit se v jedné z evropských zemí, je i Julia – anestezioložka původem z Ruska. "Všímám si toho, že spousta imigrantů, jako jsem já, má po prezidentských volbách obavy z toho, co je tady čeká. Asi jsme citlivější na varovné signály," říká.
Jak upozorňují Financial Times, Trumpův dlouhodobý postoj proti imigrantům je pro spoustu z nich významným faktorem ve prospěch možnosti opuštění země. Julia byla během covidové krize v jedné z newyorských nemocnic zdravotnicí v takzvané "první linii". Nyní se poohlíží po zaměstnání v jedné z farmaceutických, případně biotechnologických firem v Evropě.
[chooze:article;value:606389]
Podobně smýšlející jako ona se sdružují ve fóru s názvem AmerExit na sociální síti Reddit, kde si vyměňují své příběhy a rady, jak odchod ze země zvládnout. Kanál má 137 tisíc uživatelů a počtem svým členů patří mezi první 2 % na celé síti.
Alex Ingrim provozuje podobnou agenturu jako Tuckerová a svým klientům pomáhá například s vyřizováním víz. Stejně jako jeho kolegyně z oboru uvádí, že k nejpopulárnějším zemím pro emigraci ze Spojených států patří Španělsko, Portugalsko, Švýcarsko a Německo. Oba zároveň vnímají "odliv mozků" jako velkou příležitost pro Evropu.
Lidé opouštějící New York, Los Angeles neb San Francisco si však budou muset zvyknout na nepříjemnou skutečnost. "Například v Paříži jsou oproti kalifornským velkoměstům platy třeba třetinové," upozorňuje Ingrim s tím, že na mysli má právě pozice v technologických nebo farmaceutických firmách.
"Finanční překážka je důvodem, proč si to spousta zájemců o přesídlení do Evropy nakonec rozmyslí," dodává.
Trumpova vláda řeší další skandál. Deportovala muže i přes jeho pracovní povolení (04/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.