Zahraniční testy ukazují, že výrobky zakoupené přes internetová tržiště ze zemí mimo Evropskou unii často nesplňují požadavky a jsou pro zákazníky i nebezpečné. Například organizace Toy Industries of Europe, která zastupuje evropské výrobce hraček, zjistila v testu, že hračky zakoupené přes platformu Temu v 95 % představovaly pro děti nebezpečí.
Internetová tržiště jako Temu nebo Shein jsou hitem posledních let a získávají si po celém světě množství zákazníků, které lákají na nízké ceny. Jsou ale i významnou konkurencí pro evropské výrobce. Jejich zastupující organizace tak bojují za vymáhání pravidel a narovnání tržního prostředí.
[chooze:article;value:585289]
"Do Evropské unie dorazí každoročně kolem čtyř miliard balíčků ze třetích zemí a toto číslo průběžně stoupá. Zároveň platí, že drtivá většina těchto zásilek není předmětem žádné celní ani jiné kontroly. Nedodržování našich vlastních pravidel tak na základě současné praxe nelze zachytit," popsal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
Kvůli neplnění bezpečnostních požadavků EU zahraničními prodejci Prouza zkritizoval v pondělí české orgány. "Spousta evropských zemí se začíná probouzet a varují své občany před tím, co za nebezpečné šunty k nám posílají čínská on-line tržiště. Jak dlouho ještě bude trvat, než se proberou ministerstvo průmyslu a obchodu a ČOI a začnou dělat to, co mají?" napsal na síti X.
[chooze:article;value:566677]
Kontrolujeme a spolupracujeme s EU
ČOI ale prý výrobky kontroluje. "Za období let 2023 až 2025 v souvislosti s on-line tržištěm Temu eviduje ČOI necelé tři desítky podání spotřebitelů. Podání se týkají např. chybějícího prohlášení o shodě, funkčnosti zboží, chybějící účtenky či daňového dokladu a jejich náležitostí, chybějícího návodu k použití či manuálu v českém jazyce," řekl TN.cz mluvčí inspekce František Kotrba.
Sama prý iniciovala víc než desítku kontrol společnosti Whaleco Technology Limited, poskytovatele on-line tržiště Temu. "Týkaly se bezpečnosti výrobků a technických požadavků na výrobky," přiblížil Kotrba. Přesné výsledky inspekce nemá, podání se podle něj předávají dál k Evropské komisi.
"Nebezpečné výrobky zveřejňujeme prakticky neustále, když se podíváte na naše webové stránky. Těžko ale můžeme rozlišovat, kde to koupíte," doplnil mluvčí. Jde často třeba o elektronické hračky obsahující nebezpečné kovy.
[chooze:article;value:583409]
"Resort se aktivně zabývá problematikou on-line tržišť ze třetích zemí a pravidelně komunikuje s relevantními stakeholdery v Česku i s Evropskou komisí. Ta má v tuto chvíli největší možnosti, jak proti velkým zahraničním platformám zakročit," uvedl pro TN.cz mluvčí MPO Marek Vošahlík. Společný unijní postup je podle ministerstva jedinou cestou, jak zajistit dodržování požadavků.
Spolu s podobnými institucemi z EU se prý zapojuje ČOI. "Pokud nebudou požadavky naplněny, mohou být přijata donucovací opatření s cílem přimět Temu k dodržování povinností, včetně možnosti uložit pokutu," vysvětloval Kotrba. Vyšetřují se i obchodní praktiky Shein.
[chooze:article;value:601646]
"Od 13. prosince loňského roku platí zákon a nařízení o obecné bezpečnosti výrobků. Na jejich základě mohou ukládat příslušné dozorové orgány (včetně ČOI) on-line tržištím, včetně těch ze třetích zemí, opatření směřující k odstranění nebezpečných nebo neshodných výrobků z jejich nabídky spotřebitelům," doplnil Vošahlík. Situaci podle něj má zlepšit i zvýšení rozpočtu ČOI, aby mohla provádět víc kontrol.
Jako nejúčinnější opatření ze strany samotného zákazníka Kotrba doporučuje dávat si pozor. "Je důležité, aby si lidé uvědomovali rozdíl mezi on-line tržištěm a e-shopem. Tam opravdu může vzniknout to, že tím prodávajícím je jiný subjekt. Abych věděl, u koho budu případně reklamovat, uplatňovat svoje práva," vysvětloval. "Relativně dobrou obranou je platba s garancí zprostředkovatele platby nebo platba kartou," dodal.
Češi si oblíbili nakupování přes internet. V Evropě jsou premianty (4/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.