Pacientů se záněty střev přibývá. Potřebnou léčbu dostane jen polovina

Zánětlivá onemocnění střev jako Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida trápí skoro 70 tisíc lidí. Projevují se silnými bolestmi břicha, průjmy a únavou. Někteří lidé nejsou schopni ani chodit do práce. To se stalo i Lukášovi, který bojuje s Crohnovou chorobou už přes 30 let.

"Tato choroba vám sebere sílu. Člověk se nají a je z toho úplně zničený. Bolí ho břicho a má pořád dokola průjmy," popsal nepříjemnou nemoc on sám.

Jeho stav se postupně horšil. Začal dokonce pomýšlet na invalidní důchod. Pomohla mu změna léčby. "Biologická léčba všechno zlepšila. Časem dochází ke zlepšení stavu a člověk může normálně fungovat," pochvaluje si Lukáš její výsledky.

[chooze:article;value:605793]

Počet pacientů s chronickými záněty střev každoročně roste. Díky biologické léčbě, kterou podávají třeba ve specializovaném centru ISCARE v Praze, ale mohou vést plnohodnotný život a vrátit se například do práce.

"Jenže z pacientů, kteří na biologickou léčbu mají nárok, se k ní dostane jen polovina. V Česku je celkově 43 center. To, co handicapuje naše pacienty, je množství peněz, které jdou na centrovou péči. Je relativně omezeno," vysvětluje gastroenterolog z pražského centra Martin Lukáš.

"Je-li pacient indikován k léčbě, zdravotní pojišťovna musí dostupnost této péče zajistit. Síť center je právě v gesci zdravotních pojišťoven," tvrdí ale mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Řežábek.

[chooze:article;value:605378]

"My tu centrovou léčbu zvyšujeme každoročně o 10 %. A pokud budeme takto pokračovat dál, tak nám to začne ohrožovat běžnou péči o pacienty," vysvětluje pak vzniklý nepoměr Ladislav Friedrich ze Svazu zdravotních pojišťoven.

Kdyby bylo specializovaných center víc, vyléčilo by se víc lidí, kteří by nemuseli pobírat invalidní důchod a mohli by nastoupit do práce. Přineslo by to prý zhruba 190 tisíc korun na pacienta za rok.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.