Poslanci stovky hodin mluvili, ale neprojednávali. Některým dochází trpělivost

Téměř třikrát víc času strávili poslanci v tomto volebním období debatou před otevřením programu schůzí než v tom minulém. Mnohonásobně stoupl i počet jednání, která se protáhla přes půlnoc.

V přepočtu na dny mluvili téměř 24 dní mimo projednávání jednotlivých bodů. Jeden jednací den přitom prý vyjde daňové poplatníky na zhruba čtyři miliony korun.

Trpělivost teď došla i sněmovnímu matadorovi Marku Bendovi (ODS). "Jednak se chtělo omezení těch přednostních práv, která teď nejsou využívána jako přednostní práva, ale k bezbřehému žvanění. Druhá věc je, že jsme chtěli prohloubit princip, že rozprava normálně běží, ale pokud dojde většina k názoru, že už začíná být zdržována, může ji nějakým způsobem limitovat," uvedl.

[chooze:article;value:605782]

Se změnou jednacího řádu přišla před časem také skupina poslankyň. Některé z nich už právě kvůli současnému stavu Sněmovny kandidovat znovu nechtějí. A i Piráti už kvůli změně navrhli autonomní usnesení.

Jednací řád se v tomto volebním období řešil už několikrát. Hnutí ANO avizovalo, že je debatě otevřené. Nikdy to ale nedospělo do zdárného konce. A například předseda SPD Tomio Okamura se proti změnám zásadně ohradil. "Teď chtějí ještě za každou cenu pár měsíců před volbami umlčet opozici," nechal se slyšet.

[chooze:article;value:605788]

"Omezit určitým způsobem přednostní práva možné je. Naprosto typickým příkladem omezení řečnické doby je Německo a Rakousko," říká pak ústavní právnička z Masarykovy univerzity Marie Zámečníková.

"Vždycky je ale nutné myslet na to, aby při té úpravě byl dán dostatečný prostor i opozici, aby mohla nastolovat svoje témata," zdůraznila. Zda je v Česku možné změnu jednacího řádu prosadit, si ale odborníci jistí nejsou.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.