Opletala to, že zákon neprošel, překvapilo. Vadí mu, že je neustále odkládán. Další šanci má 16. dubna. Nicméně čím více se blíží volby, tím šance na přijetí klesá, zákon pak musí ještě projít Senátem.
"Není to zákon, který by stavěl byty. Ale je to zákon, který se nějakým způsobem přizpůsobuje českému prostředí. V českém prostředí, kde často pracujeme s tím, že obce nemají zkrátka nástroje na řešení bytové nouze, protože z různých důvodů nemají byty. Nebo je zkrátka mají v nevyhovujícím stavu. A proto tenhle zákon do toho vstupuje s tím, že nabízí obcím rozšířené nástroje a způsoby, jak tu bytovou nouzi řešit," řekl Opletal.
Připustil ale, že se objevují výtky proti zákonu. Jedna z nejčastějších je od obcí, které mají strach, aby u nich vznikala ghetta. Podobné připomínky měla ale i iniciativa Za bydlení.
Podle Opletala nepomůže s bytovou krizí to, že by se více stavělo. "Kdokoliv, kdo se teď kouká na to, jaké byty jsou stavěny a za jaké ceny jsou pak prodávány, tak jako představa, že nám bytovou nouzi řeší to, že se postaví více bytů, které budou stát 10 milionů, tak to se prostě nestane. A je naivní to nějakým způsobem předpokládat," řekl.
[chooze:article;value:605541]
Zákon má ale využít prázdné byty v bytových domech. Těch je podle Sčítání domů a bytů (SLBD 2021) asi 200 tisíc a je to 16 procent z celkového počtu bytů v bytových domech.
"Já vždycky říkávám, že souhlasím s tím vídeňským modelem, že město má obrovské množství bytů, které pak používá pro různé skupiny. Ale my zkrátka Vídeň nejsme a nebudeme v následujících dekádách. My jsme to i počítali v naší studii o vyloučení z bydlení, jak dlouho by trvalo uspokojit poptávku současné populace v bytové nouzi, to znamená těch 160 tisíc lidí, výstavbou sociálního bydlení. A napočítali jsme to, kolega je takový optimista, a napočítal to, že za 100 let by to šlo," přiblížil. Proto je podle něj potřeba začít jednat a zákon o podpoře bydlení je správným krokem. Studii najdete zde. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.