Přítmí pralesa volně přechází v otevřenou mýtinu, na které se prochází několik slonů. Na první pohled nepoznáte, že nejste ve skutečné exotice, ale v místnosti na okraji Prahy a obraz modeluje počítač.
Novinku v péči o vážně postižené děti testují ve specializovaném centru v pražských Šterboholích. Jde o jedinečný projekt virtuální reality. Zařízení pomáhá dětem se závažnou kombinovanou diagnózou relaxovat a rozvíjet se. Výjimečné je tím, že nevyžaduje nasazení speciální helmy.
"Máme skener, který sleduje pozici hlavy. To znamená, že když otočíte hlavou doprava, začnete se pohybovat v tom prostředí doprava. A takhle tam prostě chodíte. Je to intuitivní," říká autor projektu Lukáš Herrmann.
[chooze:article;value:603142]
Zařízení je zatím v testovacím provozu. Mezi těmi, kdo si ho vyzkoušeli, je i Bohdanka. Ta není schopná běžného pohybu. Při použití virtuální reality se ale spontánně projevovala, a když uviděla slona, zvedala ruce.
Podobně vážně postižených dětí do centra dochází 31. Jedinečné je v tom, že kromě zdravotní péče a terapie nabízí i mateřskou a základní školu.
Školku navštěvuje i malá Bertička, která má rozsáhlé kombinované postižení s vadou zraku a trpí velmi bolestivými křečemi, hypotonií těla a poruchou polykání. Takovýchto dětí je v Česku zhruba 14 tisíc. Jedná se o tak závažná kombinované postižení, že tyto děti se nemohou zařadit ani do sítě speciálních škol. Kapacity pro ně ale stále nejsou dostatečné.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.