Léčebné konopí dosud předepisovalo zhruba 250 specializovaných lékařů, od 1. dubna se k nim přidají i praktici. "Ministerstvo zdravotnictví dospělo k závěru, že je důvodné, aby v indikaci chronická neutišitelná bolest byla doplněna specializovaná způsobilost lékaře – všeobecné lékařství. V ostatních indikacích by léčba konopím měla být výhradně v působnosti specialistů," zdůvodnil resort zdravotnictví.
"U těch praktických lékařů se to týká zejména pacientů s chronickou bolestí, ostatní specializace předepisují ještě v dalších diagnózách, jako je Parkinsonova choroba nebo další neurologická onemocnění," upřesnil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
[chooze:article;value:598538]
Nepostradatelné je konopí i v paliativní péči. "Já mám nějakých 2 200 pacientů registrovaných a vím v tuto chvíli o jednom, který léčebné konopí užívá. A je mu předepisováno v centru pro léčbu bolesti," upřesnil Šonka.
Minulý rok lékaři předepsali téměř 320 kilogramů léčebného konopí. Měsíčně ho průměrně užívalo 3 300 pacientů. Léčebné konopí se v Česku užívá od roku 2015, do konce loňského roku ho lékaři předepsali téměř 940 kilogramů. Měsíčně má pacient nárok na maximálně 180 gramů.
[chooze:article;value:605015]
"Samozřejmě vím o tom, že celá řada mých pacientů, zejména ve starším věku, používá konopí, které si doma vypěstuje, ve formě mastí na nejrůznější bolesti kloubů," dodává Petr Šonka. "Je pořád ve vězení hodně lidí za konopí, jsou to vysoké tresty, jsou to vlastně tisícovky lidí," poznamenal expert na drogovou problematiku Jindřich Vobořil.
Na začátku března prezident Petr Pavel udělil hned čtyři milosti, které se týkaly právě trestných činů souvisejících s konopím. "Prezident přihlédl k tomu, že omilostnění jsou vyššího věku a trpí řadou zdravotních problémů. Všichni dosud vedli bezúhonný život, podstatnou část uložených trestů již vykonali a jejich hodnocení z výkonu trestů je kladné," řekl k tomu Hrad.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.