Polská vláda chce do konce roku vydat publikaci s pokyny, jak se připravit na krizové situace, kterou by měly obdržet všechny domácnosti, informoval portál gazeta.pl. K dispozici bude i v digitální verzi, a to v několika jazycích včetně angličtiny a ukrajinštiny. Počítá se i se speciální verzí pro děti a mobilní aplikací, která bude fungovat on-line.
"Má to být návod, nikoliv strašák. Jde o to přístupnou formou ukázat, jak si poradit v situacích různých ohrožení," vysvětlil zástupce ředitele odboru civilní ochrany a krizového řízení ministerstva vnitra a správy Robert Klonowski.
Podle náměstka ministra vnitra a správy Wiesława Leśniakiewicze se připravovaná příručka má inspirovat norskými a švédskými manuály. Jinak se bude z velké části skládat z vládního válečného průvodce Buď připraven, který je k dispozici na stránkách vlády.
[chooze:article;value:604618]
Válečný průvodce obsahuje mimo jiné informace potřebné k přípravě na nebezpečí a jak se v krizové situaci chovat. Popisuje, jak jednat při poplachu, co znamenají jednotlivé signály, jak se chránit před dezinformacemi nebo jak se chovat při střelbě, explozích, obsazení oblasti cizími vojáky nebo při kontaminaci či úniku nebezpečné látky. Dále lidi nabádá, aby v případě krize nebo války s přáteli a rodinou komunikovali textovými zprávami, aby nezatěžovali síť.
Příručka také radí, jak se chovat při evakuaci a co by měla obsahovat evakuační souprava. Jde například o dokumenty, bateriové rádio a svítilnu, jídlo na dva dny, lékárničku, píšťalku, otvírák na konzervy, spacák, zapalovač, filtrační lahev nebo zápalky.
Vlastní brožuru, jak reagovat v případě mimořádných událostí, jako jsou ozbrojené konflikty, přírodní katastrofy, průmyslové havárie nebo únik jaderné energie, připravuje podle webu Business AM i Francie a vyjít by měla ještě před létem.
[chooze:article;value:603906]
Na severu jsou ale ještě o krok napřed. Norsko a Švédsko už v listopadu loňského roku rozeslaly svým občanům manuály, ve kterých radí, jak se chovat v případě, že by se jejich země ocitly ve válce.
Na rostoucí hrozbu světového konfliktu reaguje i Evropská komise. Tento týden podle portálu Euronews vyzvala členské státy, aby pro své obyvatele připravily speciální balíčky určené na 72 hodin, které by v případě krize pomohly lidem přežít. Pohotovostní sady mají obsahovat jídlo, vodu, léky, přenosné rádio, baterku, náhradní baterie, nabíječky, hotovost, kopie důležitých dokumentů, náhradní klíče a teplé oblečení.
Šéf NATO Mark Rutte mluví otevřeně o útoku Ruska na Evropu. Dávejte víc na obranu, apeluje (01/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.