V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku na začátku března vykolejil cisternový vlak převážející stovky tun vysoce hořlavého benzenu. Znečištění toxickou chemikálií postupuje směrem k řece Bečvě. Inspekce naměřila vyšší koncentraci ve studni na užitkovou vodu v blízké chatové oblasti.
"Kontaminace, jak jsme předpokládali, se šíří dále. V současné době se tam budují larsenové stěny, což jsou plechy, které jsou zarážené sedm metrů do hloubky až na úroveň jílového podloží, které mají odblokovat akutní protékání do nádrže číslo 6," uvedl.
Stěna, co má zamezit mísení vod, by měla být dlouhá 210 metrů. Bejček popsal, že už nyní, kdy je vybudováno asi 110 metrů, vidí zlepšení. Pomoci by mělo také 30 vyhloubených třímetrových jam. Nejprve se z hladiny odčerpá vrstva benzenu a poté bude následovat odčerpání podzemní vody, ve které je benzen rozpuštěný.
Dalším opatřením by měl být odvoz zeminy v oblasti havárie. "Narážíme ale na bezpečnostní problém, protože se nedaří sehnat žádnou společnost, která by mohla kontaminovanou zeminu někam převést," vysvětlil. Zásadní při provádění opatření je rychlost. Bejček řekl, že nyní probíhají nejrychleji, jak je to možné.
[chooze:article;value:604544]
Denně se provádí odběry i v řece Bečvě, kde zásadní kontaminace zatím není zjištěna. "Zatím si myslíme, že v řece jde o takové koncentrace, že řeka není přímo ohrožená. (…) Asi pět kilometrů po toku Bečvy je jímací území jako zdroj pitné vody, tam jsou hygienické limity pro benzen opravdu nízko. Takže tohle je potřeba opravdu hlídat," dodal.
Ekologické škody nejspíš přesáhnou původní částku. "Cena bude určitě vyšší stovky milionů korun. Dobu opatření lze taky jenom velmi těžko odhadnout, ale mohou to být roky," řekl.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) nepřesvědčil na středeční schůzce hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Okleštka (ANO), aby pro postiženou lokalitu vyhlásil stav nebezpečí. Ten by měl urychlit sanace.
V procesu nápravy škod probíhaly likvidační a záchranné práce, které dělali hasiči. O další kroky se stará ČIŽP. "Skutečně jde o znečištění studní, ve kterých je pouze užitková voda, a místní obyvatelé už byli upozorněni. Bylo by ale dobré to podchytit i v rámci legislativy, stav nebezpečí by v tomto určitě pomohl," řekl. Na celý rozhovor z TN Live se podívejte pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.