Globální podivnost, někdy také klimatická podivnost, představuje podle portálu The Week alternativní termín ke globálnímu oteplování. Poukazuje na to, že oteplování může způsobovat nejrůznější výkyvy počasí.
Termín zpopularizoval v roce 2007 americký novinář Thomas Friedman. "Nárůst průměrné globální teploty povede k nejrůznějším bláznivým věcem. Od období veder a sucha na některých místech až po období větších mrazů a silnějších bouří, intenzivnějších záplav a lesních požárů v jiných," napsal ve svém článku v The New York Times.
V rámci globální podivnosti dochází na mnoha místech k takzvané klimatické ráně bičem. To znamená, že se v jednom regionu střídá extrémní počasí. Nová zpráva organizace WaterAid uvádí, že "města po celém světě zažívají sucha, která vysušují vodní zdroje, následovaná povodněmi, které zahlcují infrastrukturu, ničí hygienické systémy a kontaminují pitnou vodu".
[chooze:article;value:603909]
Důsledkem globální podivnosti je to, že extrémní projevy počasí sílí a stávají se ničivějšími. "Ať se podíváme kamkoli po světě, vidíme, že tyto jevy jsou vlivem klimatických změn stále extrémnější a ohrožují nás všechny," řekla klimatoložka Katharine Hayhoeová.
Jak připomíná web Sky News, dvě vlhké zimy po sobě vytvořily v Los Angeles bujnou vegetaci. Suché a velmi teplé léto ale tuto vegetaci vysušilo a "poskytlo hojné suché palivo pro lesní požár". Letos tak město zažilo nejhorší požár v historii.
Počet ledních medvědů prudce klesá. Může za to globální oteplování (01/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.