Meteorologové museli zavést nový pojem. Počasí se nenávratně změnilo

Globální podivnost, někdy také klimatická podivnost, představuje podle portálu The Week alternativní termín ke globálnímu oteplování. Poukazuje na to, že oteplování může způsobovat nejrůznější výkyvy počasí. 

Termín zpopularizoval v roce 2007 americký novinář Thomas Friedman. "Nárůst průměrné globální teploty povede k nejrůznějším bláznivým věcem. Od období veder a sucha na některých místech až po období větších mrazů a silnějších bouří, intenzivnějších záplav a lesních požárů v jiných," napsal ve svém článku v The New York Times. 

V rámci globální podivnosti dochází na mnoha místech k takzvané klimatické ráně bičem. To znamená, že se v jednom regionu střídá extrémní počasí. Nová zpráva organizace WaterAid uvádí, že "města po celém světě zažívají sucha, která vysušují vodní zdroje, následovaná povodněmi, které zahlcují infrastrukturu, ničí hygienické systémy a kontaminují pitnou vodu". 

[chooze:article;value:603909]

Důsledkem globální podivnosti je to, že extrémní projevy počasí sílí a stávají se ničivějšími. "Ať se podíváme kamkoli po světě, vidíme, že tyto jevy jsou vlivem klimatických změn stále extrémnější a ohrožují nás všechny," řekla klimatoložka Katharine Hayhoeová. 

Jak připomíná web Sky News, dvě vlhké zimy po sobě vytvořily v Los Angeles bujnou vegetaci. Suché a velmi teplé léto ale tuto vegetaci vysušilo a "poskytlo hojné suché palivo pro lesní požár". Letos tak město zažilo nejhorší požár v historii.

Počet ledních medvědů prudce klesá. Může za to globální oteplování (01/2025): 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.